fbpx

Najpiękniejsze stylizacje filmowe, które przeszły do historii

Sztuka filmowa nie tylko zachwyca nas świetnymi fabułami i wspaniałymi aktorami, ale także niezapomnianymi stylizacjami, które stają się ikonicznymi częściami historii kina. Wpływ kostiumów na atmosferę filmu, a czasem nawet na kulturę masową, jest niezaprzeczalny. Oto kilka najpiękniejszych stylizacji filmowych, które na zawsze zapisały się w historii siedemnastej sztuki.

1. Audrey Hepburn w „Śniadaniu u Tiffany’ego” (1961): Audrey Hepburn, w roli Holly Golightly, ubrana w małą czarną sukienkę od projektanta Huberta de Givenchy, stała się ikoną stylu. Prosta, ale elegancka stylizacja z diamentowym naszyjnikiem perłowym to jedna z najbardziej rozpoznawalnych scen filmowych.

2. Marilyn Monroe w „Słomiany wdowiec” (1955): Sukienka z białej satyny, unosząca się nad kanałem, to jedna z najbardziej ikonicznych scen w historii kina. Stylizacja Marilyn Monroe z tej sceny stała się symbolem glamour i kobiecości. Podobno była też powodem jej rozwodu.

3. Uma Thurman w „Kill Bill” (2003): Charakterystyczny żółty kombinezon z czarnymi lampasami – to zestawienie stało się charakterystycznym strojem dla Beatrix Kiddo w reżyserii Quentina Tarantino. Ta ikoniczna stylizacja w stylu samurajskim przeszła do historii jako jeden z najbardziej pamiętnych kostiumów filmowych. Do tej pory często bywa wybierany jako przebranie na bal kostiumowy.

4. Keira Knightley w „Duma i uprzedzenie” (2005): Kostiumy w adaptacji filmowej „Dumy i Uprzedzenia” z 2005 roku odegrały kluczową rolę w przeniesieniu widzów do epoki regencji. Szczególnie pamiętane są ręcznie szyte suknie głównej bohaterki, Elizabeth Bennet, z którymi Keira Knightley prezentowała się jak prawdziwa dama z XIX wieku.

5. Robert Redford i Mia Farrow w „Wielkim Gatsbym” (1974): Adaptacje filmowe „Wielkiego Gatsby’ego” zawsze charakteryzowały się oszałamiającymi kostiumami, ale wersja z 1974 roku, z Robertem Redfordem i Mią Farrow, była prawdziwym hołdem dla stylu lat 20. Redford w eleganckich garniturach i Farrow w długich, dzwoniących sukniach to prawdziwa uczta dla oczu.

6. Johnny Depp w „Edwardzie Nożycorękim” (1990): Stylizacja Johnny’ego Deppa w roli Edwarda Nożycorękiego, stworzona przez kostiumografa Colleena Atwooda, to prawdziwe arcydzieło. Skórzane ubrania, długi płaszcz i oczywiście nożycoręce charakteryzują postać, tworząc jedną z najbardziej oryginalnych i zapamiętanych stylizacji filmowych.

7. Vivien Leigh w „Przeminęło z wiatrem” (1939): Zielona sukienka z zasłony, którą Scarlett O’Hara (Vivien Leigh) szyje sobie po wojnie domowej, stała się jednym z najbardziej kultowych kostiumów filmowych wszech czasów. To połączenie elegancji i pomysłowości przeszło do historii jako jedna z najpiękniejszych stylizacji.

Niezapomniane stylizacje filmowe nie tylko dodają charakteru postaciom, ale także stają się częścią kultury masowej. Kostiumografię uznaje się często za sztukę samą w sobie, zdolną przenosić widza w inne epoki i światy. Te siedem ikonicznych stylizacji to tylko mały fragment bogatej historii kostiumów filmowych, które na zawsze zapisały się w pamięci kinomanów na całym świecie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj swoje zdanie na ten temat

Twój mail nie zostanie nigdzie opublikowany