fbpx

„POMIĘDZY”. Film dokumentalny o prawdziwym obliczu uchodźcy

Pięć osób o niezwykłej energii i sile w intymnym portrecie na tle współczesnej Polski.

Desi pochodzi z małej wioski w Tybecie i zawsze chciała się kształcić. Elmi uciekł przed wojną domową w Somalii, z dnia na dzień, tak jak stał. Kim przyjechał z Wietnamu na wymianę naukową do Polski i został. Miriam z rodziną opuściła Syrię, by szukać schronienia przed szalejącą wojną i przemocą. Zoi, pochodząca z Krymu, przyjechała na studia, i po aneksji Krymu nie czuje, że to jest jeszcze jej dom.

Film w swojej wymowie jest pochwałą różnorodności i otwartości.

Chcemy, żeby nasz film przywrócił ludzkie oblicze migracji w Polsce. Każdy z naszych bohaterów ma inną historię życiową, inny powód opuszczenia domu. Są różnych narodowości i płci, w różnym wieku, a mimo tego łączy ich wspólny cel: wyruszyć do nowego, lepszego świata. Znaleźć swoje miejsce na Ziemi, zaznać wolności. Pomimo braku znajomości kultury i języka, bycia setki kilometrów od domu musieli sobie poradzić w nowej rzeczywistości, zaadaptować do obcego świata. Tęsknią za domem, ale ich życie jest teraz tu, w Polsce.

Jakie mają plany na przyszłość? Co im się udało osiągnąć w życiu a co stracili bezpowrotnie? Czy znaleźli swój wymarzony dom?

Chcemy żeby widz po obejrzeniu filmu postawił sobie pytanie: „Czy powinienem się bać migrantów czy raczej im pomagać?”, „Czy mój dotychczasowy obraz na ich temat był słuszny?”, „Czy polityka wobec uchodźców jest słuszna?”

W tym obszarze jesteśmy często zalewani informacjami o danych, liczbach, statystykach. Przy nich znikają osobiste historie, jednostkowe wybory. Rodzi się obojętność, a ludziom łatwiej jest generalizować i upraszczać. Pokazując konkretne osoby, które przyjechały tutaj i tu zamieszkały, chcemy przyczynić się do bardziej empatycznej postawy wobec osób z doświadczeniem migracji. Przede wszystkim dla współczesnej młodzieży przekaz wizualny odgrywa ogromną rolę, czasem ważniejszą niż inne środki przekazu.

Dzięki filmowi „Pomiędzy” widzowie mogą zetknąć się z realnym życiem migrantów, ich prawdziwymi historiami.

Więcej o filmie: https://www.youtube.com/watch?v=XaUkdM2pqtU&t=39s

1 Comment

    Dodaj swoje zdanie na ten temat

    Twój mail nie zostanie nigdzie opublikowany