fbpx

Jak pokonać stres i zmniejszyć napięcie?

Kiedy jesteś zestresowany, czujesz się ściśnięty jak sprężyna zegarowa. Pozbycie się napięcia może być pierwszym krokiem na drodze do uporania się z przyczynami stresu.

Oto kilka wypróbowanych trików, które pomogą ci uspokoić się psychicznie i fizycznie. 

Gorące kąpiele: Jeśli zaopatrzysz się w płyn do kąpieli, świece zapachowe i miękkie ręczniki, poczujesz się zadbany. Ja preferuję sole Epsom – zawierają magnez, który łagodzi napięcie i ból, rozluźnia mięśnie i sprzyja zasypianiu.

 Masaż głowy i szyi: Rozluźnienie mięśni umieszczonych wokół czaszki może złagodzić bóle głowy.

 Dopieszczanie zmysłów: Pozwól sobie od czasu do czasu na kawałek dobrej czekolady (może podczas tej pachnącej kąpieli?), pal kadzidełka lub świece zapachowe, wdychaj olejki eteryczne (lawenda, cytryna), masuj swoje ciało lub delikatnie stymuluj pozostałe zmysły.

Wprowadź w życie swoje obserwacje. W ten sposób pozbędziesz się stresu, zanim w ogóle się pojawi. Dlatego zawsze zaczynaj od tej techniki. 

Świeże powietrze: Wybierz się na spacer lub nawet po prostu usiądź na balkonie. Przejdź się do sklepu na rogu. Po prostu wyjdź na zewnątrz i oddychaj świeżym powietrzem, prześlij więcej tlenu do mózgu, zwiększając w ten sposób produkcję hormonu szczęścia – serotoniny. Spacer pomoże też melatoninie i twojemu wewnętrznemu zegarowi zadbać o dobry sen. 

Ćwiczenia: Wszystkie są dobre, bieganie, joga czy choćby kilka pajacyków. Ruch jest tu kluczowy, niezależnie od poziomu sprawności fizycznej. 

Okładanie worka treningowego: Jeśli nie masz go pod ręką, po prostu uderzaj w poduszkę i w ten sposób pozbądź się negatywnej energii. 

Spalanie myśli: Szczegółowo opisz na kartce jakieś nieprzyjemne wydarzenie, a następnie – w sposób bezpieczny – spal swoje dzieło, zgnieć lub podrzyj na kawałeczki. 

Muzyka: Posłuchaj czegoś uspokajającego. Istnieje mnóstwo kojących kompozycji. W zależności od tego, jak się czujesz, możesz zdecydować się też na krok w przeciwnym kierunku. Heavy metal lub głośne techno zadziałają! 

Lawenda: Czy zauważyłeś, że tego zioła o łagodzącym zapachu używa się do produkcji kadzideł, świec, olejków, mydeł czy nawet wkłada się je pod poszewkę poduszki? Możesz oczywiście wybrać inne relaksujące aromaty, takie jak jagodlin wonny.

 Wejście w kontakt z naturą: Wybierz się do ogrodu, parku lub, jeszcze lepiej, wyjedź na wieś i poczuj, jak twój stres 165 ulatnia się razem z wiatrem. Bliskość natury obniża ciśnienie krwi i uspokaja system nerwowy. Badania nad ekoterapią wskazują na liczne korzyści płynące z aktywności na świeżym powietrzu.

 Powrót do ulubionych zabaw z dzieciństwa: Zrób coś głupiego, choćby pograj w klasy lub sprawdź, czy nadal potrafisz żonglować lub kręcić hula-hoop. Jeśli pozwala na to pogoda, ulep bałwana lub urządź bitwę na śnieżki. Kup płyn do puszczania baniek mydlanych i obserwuj, jak mienią się w powietrzu. Znajdź kilka kredek i pokoloruj obrazek. 

Medytacja: Praktykuj medytację i techniki mindfulness, aby uspokoić swój umysł i się odprężyć. 

ĆWICZENIE: Pierwsza medytacja 

Poniżej przedstawię podstawy medytacji. Jeśli temat cię zainteresuje, spróbuj go zgłębić. W internecie znajdziesz mnóstwo przydatnych stron na ten temat. 

✔ Usiądź wygodnie i zacznij oddychać głęboko i miarowo. Skoncentruj się na wypełnieniu płuc.

 ✔ Wdychaj powietrze przez nos i wypuszczaj je przez usta. 

✔ Utrzymując miarowe tempo, stopniowo rozluźnij mięśnie.

 ✔ Zamknij oczy i odsuń od siebie wszelkie myśli. 

✔ Wdychaj energię, oddawaj napięcie. 

✔ Odpoczywaj, miarowo oddychając. Pozwól myślom dryfować w dowolną stronę, nie próbuj ich kontrolować. 

✔ Poczuj, że tu i teraz jesteś zrelaksowany. 

✔ Gdy uznasz, że masz dość, powoli otwórz oczy i ponownie skup się na codzienności. 

Wystarczy medytować tylko przez kilka minut, ale za to regularnie, żeby zapanować nad stresem. Używaj ciała, aby uspokoić umysł, i na odwrót.

źródło artykułu: fragment książki Jak pokonać stres? Joy Langley

Joy Langley, Jak pokonać stres? Wydawnictwo RM
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj swoje zdanie na ten temat

Twój mail nie zostanie nigdzie opublikowany