fbpx

Miasta europejskie, w których chcemy mieszkać – ranking

Globalna wioska stała się rzeczywistością. W czasach, kiedy możemy zdalnie pracować z dowolnego miejsca na świecie, nie ma już ograniczeń co do przestrzeni. Bez problemu możemy także wybrać sobie miejsce, w którym chcemy zamieszkać. Gdzie najchętniej?

Być cyfrowym nomadem i ekspatom

Tak żyje coraz więcej ludzi na świecie. Na miejscu nie trzyma ich ani praca, ani mieszkanie. Ludzie bardziej niż kiedykolwiek są chętni, aby – przynajmniej tymczasowo – pracować z innego kraju, wykorzystując z możliwości pracy zdalnej.

Które miasta są najbardziej pożądane przez potencjalnych emigrantów szukających idealnego miejsca na swój nowy dom? Holidu, wyszukiwarka domów i apartamentów wakacyjnych, przeanalizowała dane dotyczące powszechnie wyszukiwanych fraz, które są zazwyczaj używane przez osoby poszukujące informacji o przeprowadzce za granicę i na tej podstawie stworzyła ranking* najbardziej pożądanych miast w Europie.

Ciekawi jesteście jakie kierunki były wybierane najczęściej?

1. Edynburg, Wielka Brytania – 20 600 – średnia globalna liczba wyszukiwań miesięcznie

Na pierwszym miejscu w rankingu znajduje się Edynburg. To oficjalnie najbardziej pożądane miasto do życia za granicą w Europie. Znajduje się on na szczycie listy z ponad 20 tys. miesięcznych wyszukiwań na całym świecie. Edynburg przyciąga nie tylko jednymi z najbardziej znanych uniwersytetów na świecie, ale i licznymi ofertami pracy dla obcokrajowców. Nic więc dziwnego, że jest to tak często wyszukiwane miejsce, jeśli ktoś planuje czasowe lub permanentne mieszkanie za granicą. W sierpniu każdego roku populacja Edynburga praktycznie się podwaja, a to wszystko za sprawą Festiwalu Fringe – największego na świecie festiwalu dotyczącego sztuki i mediów. Niezależnie od tego, czy szukacie nowego domu, czy też wybieracie się tylko na wakacje, Edynburg powinien znaleźć się na szczycie listy destynacji do zobaczenia. Wiele osób zakochało się w jego uroczych, brukowanych uliczkach i średniowiecznej architekturze Starego Miasta. W końcu kto nie chciałby mieszkać w mieście Harry’ego Pottera?

2. Dublin, Irlandia – 17 570 – średnia globalna liczba wyszukiwań miesięcznie

Na drugim miejscu w rankingu znajduje się Dublin, stolica Irlandii ze średnią 17 570 globalnych wyszukiwań miesięcznie. Dublin to miasto tętniące nocnym życiem, oferujące wiele możliwości pracy. To także jedno z ulubionych miast obcokrajowców, nie tylko z Europy, ale i z całego świata. Łatwość porozumiewania się w języku angielskim, wyjątkowa irlandzka kultura i tradycje, to to, co przyciąga w to miejsce najbardziej. To tutaj swoje biura mają jedne z największych i najbardziej prestiżowych firm takich jak Google, Facebook, PayPal czy TikTok. Jeśli myślicie o przeprowadzce za granicę lub pracy zdalnej z innego kraju, warto wziąć pod uwagę Dublin, który zachęca nie tylko swoimi tradycyjnymi pubami, ale także bogatą historią.

3. Barcelona, Hiszpania – 12 000 – średnia globalna liczba wyszukiwań miesięcznie

Kolejnym miastem na naszej liście jest Barcelona. To słoneczne miasto, pełne życia i dobrej energii, przyciąga ekspatów z całego świata. To miejsce dla fanów hiszpańskich tapas, gorących rytmów latino i wyjątkowo zabawowej atmosfery. Nie tylko jest to miejsce bardziej przystępne cenowo niż wiele miejsc w Europie Zachodniej, ale również kto nie chciałby mieszkać w mieście z dostępem do plaży? Co więcej, jest tu również ogromna społeczność międzynarodowa, więc bez problemu można tu nawiązać nowe znajomości i poradzić się osób w podobnej sytuacji.

4. Londyn, Wielka Brytania – 10 650 – średnia globalna liczba wyszukiwań miesięcznie

Kolejna pozycja na liście nie jest niespodzianką, to powszechnie znany i lubiany Londyn. To miejsce z bogatą historią, pięknymi parkami i tętniącym życiem nocnym. Kto nie chciałby mieszkać w jednym z najbardziej popularnych miast na świecie? Londyn zawsze był miastem bardzo międzynarodowym, a ta tendencja w ostatnich latach znacznie wzrosła, zwłaszcza, że praca zdalna stała się codziennością dla wielu ludzi. Niezależnie od tego, czy szukasz pracy w nowym miejscu, czy chcesz popracować zdalnie, kultowy Londyn i wszystkie jego atrakcje to idealny pomysł.

5. Berlin, Niemcy – 5 150 – średnia globalna liczba wyszukiwań miesięcznie

Na piątym miejscu w rankingu znajduje się stolica Niemiec, Berlin. To multikulturowe, barwne miasto, zachwyca różnorodnością architektury, kuchni, mieszkańców i możliwości pracy. Niektóre źródła podają, że co trzeci mieszkaniec Berlina ma zagraniczne pochodzenie, a Polacy są najliczniejszą grupą narodową w tym mieście. Berlin to zdecydowanie jedna z najbarwniejszych stolic Europy, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Brama Brandenburska, Wyspa Muzeów, Wieża Telewizyjna czy Aleksanderplatz – to tylko niektóre z atrakcji, które warto zobaczyć w Berlinie.

Pozostałe miasta:

  1. Paryż, Francja – 4 700 średnia globalna liczba wyszukiwań miesięcznie
  2. Madryt, Hiszpania – 4 520 średnia globalna liczba wyszukiwań miesięcznie
  3. Amsterdam, Holandia- 4 450 średnia globalna liczba wyszukiwań miesięcznie
  4. Manchester, Wielka Brytania – 3 200 średnia globalna liczba wyszukiwań miesięcznie
  5. Lizbona, Portugalia – 2 500 średnia globalna liczba wyszukiwań miesięcznie

* ranking powstał na podstawie analizy danych globalnych wyszukiwań popularnych fraz, które są zwykle używane podczas wyszukiwania informacji o przeprowadzce za granicę. Następnie zsumowano wszystkie wyszukiwania dla wszystkich miast. Lista początkowa zawiera miasta z listy „Top 100 City Destinations” Euromonitora, a także kilka dodatkowych miast, które pochodzą z wiarygodnych źródeł, w tym Culture Trip i Business Insider.

źródło: holidu.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj swoje zdanie na ten temat

Twój mail nie zostanie nigdzie opublikowany