fbpx

Jak być szczęśliwym?

Każdy z nas marzy o szczęściu. Niektórzy drogi do tego upatrują w wygranej na loterii, inni w znalezieniu miłości życia. Tymczasem szczęście nie przyjdzie do nas z dnia na dzień i nie zaleje nas jak wiadro zimnej wody. Szczęście to stan, który musimy wypracować sobie sami. Co więcej, nie ma na niego jednej uniwersalnej zasady. W końcu życie każdego z nas wygląda inaczej. Inne dla każdego z nas będzie też poczucie szczęścia. Co najważniejsze, szczęście nie ma nic wspólnego z otaczającym nas światem, pochodzi z nas samych, ze środka nas i tylko tam możemy je poczuć – bez względu na to, co się dzieje dookoła nas.

Zdarza się czasem też tak, że to, co pozornie wygląda na szczęście – czego oczekujemy i pragniemy w życiu wcale takim nie jest – i odwrotnie: to, co przynosi nam chwilowe cierpienie, może tak naprawdę okazać się wybawieniem.

Znacie przypowieść o chińskim rolniku?

Zobacz też: Szczęście to umiejętność, której można się nauczyć

Zmiana podejścia to podstawa

Szczęście to stan umysłu, nasze podejście i odczucia. Czasem jedno wydarzenie w życiu, przeczytana książka, sentencja, doświadczenie może odmienić nasze podejście raz, na zawsze. Przestawić coś w głowie, „otworzyć klapkę”…

Jednym z takich utworów, które pozwoliły wielu ludziom zmienić myślenie jest Desiderata.

Powstała ona w 1927, ale po dziś dzień wydaje się być bardzo oryginalne i prawdziwa.

Jej autor Max Ehrmann złożył ją w formie życzeń na Boże Narodzenie swoim przyjaciołom w 1933 r. Wiele lat po tym wydarzeniu, Desiderata dotarła do kultury masowej. Zaczęła być przekazywana przez ludzi między sobą. Nic dziwnego. Jej treść nie specjalnie wybitna ani wyniosła. Jest po prostu prawdziwa i zarazem wyjątkowa w swojej prostocie. To zbiór zasad, myśli i wskazówek. Wprowadzenie ich do swojego życia na pewno będzie dobrym początkiem do tego, by stać się szczęśliwym człowiekiem. O uniwersalności tych zasad może także świadczyć to, że pomimo upływu lat, są one nadal aktualne.

Desiderata

    Krocz spokojnie wśród zgiełku i pośpiechu – pamiętaj jaki pokój może być w ciszy. Tak dalece jak to możliwe nie wyrzekając się siebie, bądź w dobrych stosunkach z innymi ludźmi. Prawdę swą głoś spokojnie i jasno, słuchaj też tego co mówią inni, nawet głupcy i ignoranci, oni też mają swoją opowieść. Jeśli porównujesz się z innymi możesz stać się próżny lub zgorzkniały, albowiem zawsze będą lepsi i gorsi od ciebie. 

     Ciesz się zarówno swymi osiągnięciami jak i planami. Wykonuj z sercem swą pracę, jakakolwiek by była skromna. Jest ona trwałą wartością w zmiennych kolejach losu. Zachowaj ostrożność w swych przedsięwzięciach – świat bowiem pełen jest oszustwa. Lecz niech ci to nie przesłania prawdziwej cnoty, wielu ludzi dąży do wzniosłych ideałów i wszędzie życie pełne jest heroizmu.

     Bądź sobą, a zwłaszcza nie zwalczaj uczuć: nie bądź cyniczny wobec miłości, albowiem w obliczu wszelkiej oschłości i rozczarowań jest ona wieczna jak trawa. Przyjmuj pogodnie to co lata niosą, bez goryczy wyrzekając się przymiotów młodości. Rozwijaj siłę ducha by w nagłym nieszczęściu mogła być tarczą dla ciebie. Lecz nie dręcz się tworami wyobraźni. Wiele obaw rodzi się ze znużenia i samotności.

     Jesteś dzieckiem wszechświata, nie mniej niż gwiazdy i drzewa, masz prawo być tutaj i czy jest to dla ciebie jasne czy nie, nie wątp, że wszechświat jest taki jaki być powinien.

     Tak więc bądź w pokoju z Bogiem, cokolwiek myślisz i czymkolwiek się zajmujesz i jakiekolwiek są twe pragnienia: w zgiełku ulicznym, zamęcie życia, zachowaj pokój ze swą duszą. Z całym swym zakłamaniem, znojem i rozwianymi marzeniami ciągle jeszcze ten świat jest piękny. Bądź uważny, staraj się być szczęśliwy. 

autor: Max Ehrmann

1 Comment

    Dodaj swoje zdanie na ten temat

    Twój mail nie zostanie nigdzie opublikowany