fbpx

Jak pokonać lęk i atak paniki?

Warto sobie uświadomić, że ataki paniki są czymś bardzo powszechnym. Wydaje się, że nieco częściej występują u kobiet niż u mężczyzn, natomiast ich pojawienie się, objawy i czynniki wyzwalające są takie same niezależnie od płci. Ostatnie badania przeprowadzone w 25 krajach świata wykazały, że 13,3% ludzi w pewnym momencie swojego życia doświadczy ataku paniki. *

Kto jest narażony na ataki paniki?

W tym samym badaniu stwierdzono, że istnieją określone czynniki, które wpływają na częstsze występowanie ataków paniki. To między innymi:.

 • wiek poniżej 60 lat,
 • bycie nastolatkiem, 
 • bezrobocie lub niepełnosprawność, 
 • rozwód, separacja, wdowieństwo, 
 • niskie wykształcenie lub niskie dochody w gospodarstwie domowym.

 13,3% ludzi w pewnym momencie swojego życia doświadczy ataku paniki. 

Skąd się biorą ataki paniki?

Napady paniki mogą wiązać się z niektórymi schorzeniami, chociażby chorobami serca, układu oddechowego i układu pokarmowego, zaburzeniami błędnika, a także z wieloma innymi problemami psychicznymi, takimi jak: 

 • zaburzenia związane z lękiem (zaburzenia lękowe, fobie społeczne, hipochondria, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, zespół stresu pourazowego, fobie specyficzne i zespoły lęku uogólnionego), 
 • zaburzenia nastroju (depresja, choroba dwubiegunowa), 
 • zaburzenia odżywiania, 
 • zaburzenia osobowości, 
 • zaburzenia psychotyczne, 
 • zaburzenia związane z używaniem różnych substancji

Nawracające ataki paniki 

Ataki paniki nie są przyjemne i mogą mieć poważne skutki, zwłaszcza jeśli regularnie się powtarzają – a dzieje się tak w dwóch przypadkach na trzy. Szczególnie niepokojące wydaje się to, że naukowcy wiążą takie epizody z wyższym prawdopodobieństwem wystąpienia prób samobójczych i myśli suicydalnych (myśli o samobójstwie), i to nawet po uwzględnieniu innych trudności czy czynników zwiększających owo ryzyko**. Jeśli masz myśli samobójcze, poszukaj pomocy. 

Dwie spośród trzech osób mających za sobą atak paniki doświadczy epizodów nawracających. 

Jak poznać atak paniki?

Niezwykle ważne wydaje się zrozumienie, jak przebiega atak. Powinieneś wiedzieć, co się wtedy dzieje w twoim organizmie i głowie, a także poznać znaczenie przebiegających wówczas procesów. Kiedy je zrozumiesz, zaczniesz wykorzystywać zdobytą w ten sposób wiedzę do zaplanowania kolejnych działań. A wszystko po to, by zacząć wreszcie usuwać przeszkody z drogi i w konsekwencji odzyskać kontrolę nad swoim życiem.

źródło artykułu: fragment książki Rity Santos „Jak pokonać lęk i ataki paniki”

Lęk i ataki paniki to wyjątkowo trudne doświadczenia, które mogą znacznie wpłynąć na jakość życia. Jednak istnieją skuteczne strategie i techniki, które mogą pomóc w radzeniu sobie z tymi problemami.

Więcej na ten temat znajdziesz w książce Rity Santos „Jak pokonać lęk i ataki paniki”

Jak pokonać lęk i ataki paniki, Rita Santos; Wydawnictwo RM

*de Jonge P., Roest A.M., Lim C.C.W., Florescu S.E., Bromet E., Stein D. et al., Cross- -national epidemiology of panic disorder and panic attacks in the world mental health surveys, „Depression and Anxiety” 2016, 33, 1155–1177
* *de Jonge P., Roest A.M., Lim C.C.W, Levinson D. & Scott K.M., Panic disorder and panic attacks [in:] eds. K.M. Scott, P. de Jonge, D.J. Stein & R.C. Kessler, Mental Disorders Around the World: Facts and Figures from the WHO World Mental Health Surveys, Cambridge University Press, Cambridge 2018. 
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj swoje zdanie na ten temat

Twój mail nie zostanie nigdzie opublikowany