fbpx

Jak odkwasić organizm – tych produktów unikaj!

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że wiele produktów spożywczych, które codziennie spożywamy, może zakwaszać nasz organizm. Zakwaszenie organizmu może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, takich jak zmęczenie, bóle stawów, problemy z trawieniem i wiele innych. Zakwaszenie organizmu sprzyja także starzeniu się organizmu. Przyjrzymy się niektórym produktom mającym tendencję do zakwaszania organizmu. Zobaczmy też, jakie kroki można podjąć, aby go odkwasić.

Produkty zakwaszające organizm:

Słodkie napoje
Do tej grupy zaliczymy także energetyki, gotowe lemoniady, a także niektóre soki.
Napoje gazowane i słodzone zawierają dużą ilość cukru, który może prowadzić do zakwaszenia organizmu. Cukier jest zwykle drugim składnikiem na etykiecie (zaraz po wodzie). Znajdziemy w nich także słodziki, syropy słodzące, sztuczne barwniki i inne substancje chemiczne, a tym kwas fosforowy wpływający na demineralizację kości i zębów (osteoporoza, kruchość zębów) i benzoesan sodu, który podrażnia śluzówkę żołądka i może też nasilać alergię. Benzoesan sodu w połączeniu z witaminą C (często występującą w napojach) może stworzyć związek rakotwórczy (benzen).

Ponadto takie napoje bardzo zwiększają ryzyko cukrzycy, zawału serca, niewydolności nerek i wątroby, nadciśnienia i wpływają na przedwczesne starzenie się organizmu.

Słone przekąski
Słone przekąski, takie jak chipsy i orzeszki, są często wysoko przetworzone i zawierają dużą ilość soli. Nadmiar soli może przyczynić się do zakwaszenia organizmu. Wszelkie chipsy, paluszki etc. to prawdziwa bomba wypełniona tłuszczami trans, przetworzoną solą, cukrem, sztucznymi polepszaczami smaku i substancjami spulchniającymi. Niektóre zawierają też bardzo szkodliwy związek – akrylamid. Jeżeli są to np. paluszki itp. produkowane z oczyszczonej mąki pszennej. Wszystko to razem powoduje, że słone przekąski bardzo źle działają na nasz organizm – na układ nerwowy, narażają nasz organizm na powstawanie różnych stanów zapalnych, nadciśnienie, podwyższenie cholesterolu, powstawanie miażdżycy i chorób układu krążenia. Bardzo przyczyniają się do wzrostu wagi i otyłości.

Słodycze, w tym drożdżówki, batony, ciastka.
Nie są lepsze niż słone przekąski. Przeładowane tłuszczami trans, tłuszczami nasyconymi, cukrem, solą, sztucznymi aromatami, barwnikami, spulchniaczami, słodzikami i konserwantami (dzięki którym maja długie terminy przydatności do spożycia).

Sa wysokokaloryczne i zupełnie niepożywne. Uzależniają i „wypaczają” smak. Ogromnie sprzyjają otyłości i chorobom, za to nie da się w ich działaniu znaleźć nic, co byłoby dla naszego organizmu cenne. No może poza endorfinami, na których wydzielanie jednak są inne sposoby bez narażania się na cukrzycę, nadwagę, zaburzenia układu trawiennego, złe wchłanianie składników odżywczych, przerost drożdży, nowotwory, nadciśnienie, choroby serca i układu krążenia, zaburzenia hormonalne, próchnicę i wiele innych.

Słodycze większość z nas lubi, więc trzeba dla nich koniecznie znaleźć zdrowszą alternatywę (np. czekolada 72%, sorbety owocowe domowe, kremy na bazie awokado i mleka kokosowego, kulki z orzechów, owoców suszonych i miodu itd.) Dostarczą one jeszcze czegoś wartościowego.

Gotowe wędliny
Wędliny przetworzone zawierają często konserwanty i sztuczne dodatki, które mogą zakwaszać organizm. Zawierają kancerogenne substancje: azotany i azotyny tworzące nitrozaminy. Dodawane są one do wędlin dla zachowania pięknego koloru i przyjemnego zapachu. Kiedy widzimy różowiutką wędlinę to jej kolor najpewniej zawdzięcza ona saletrze (azotany). Związki te uszkadzają komórki, stąd przyczyniają się do powstawania nowotworów. Zależność występowania raka (zwłaszcza raka jelita grubego i raka żołądka) przy spożywaniu wędlin została udowodniona przez naukowców.

Glutaminian sodu
Ten sztuczny wzmacniacz smaku jest często stosowany w przetworzonych produktach, takich jak zupy instant, dania gotowe do podgrzania i fast foody. Może on wpływać na zakwaszenie organizmu.

Związek, który powszechnie występuje w gotowych produktach spożywczych, zwłaszcza w konserwach, daniach w słoikach i puszkach, w przyprawach, dressingach, produktach instant (zupy, sosy), gorących kubkach, słonych przekąskach, wędlinach, pasztetach, gotowych porcjach zmielonego mięsa. Przemysł wykorzystuje glutaminian sodu powszechnie, bo jest on wzmacniaczem smaku oraz aromatu żywności i problem jest w tym, że jest go za dużo bo jest w ogromnej ilości produktów. Tej żywności trzeba zatem unikać.

Związek ten odkłada się i kumuluje w organizmie, co może powodować uszkadzanie komórek mózgu. Nie jest obojętny dla układu nerwowego i przyczynia się do choroby Alzheimera oraz Parkinsona. Glutaminian bardzo wpływa też na nadwagę oraz może powodować wiele uciążliwych dolegliwości np. zmęczenie, bóle głowy, uczucie osłabienia, bóle żołądka, nadmierne pocenie się, kołatanie serca, nadpobudliwość. Ponadto osłabia zdolności uczenia się i koncentrację. Żywność zawierająca glutaminian uzależnia.

Cukier i produkty zawierające go
Występuje nie tylko w żywności słodkiej i słodzonych napojach, ale w wielu produktach słonych, kwaśnych, ostrych, wytrawnych w smaku, a takie w pieczywie czy wyrobach nabiałowych (smakowe jogurty, serki, maślanki itp.). Cukier jest wszechobecny i jedynym sposobem na jego unikanie jest czytanie etykiet wszystkiego, co tylko kupujemy w opakowaniach.

Współcześnie, często tego nie podejrzewając, jesteśmy przeładowani cukrem. W przemyśle spożywczym jest to bowiem jeden z głównych składników przyczyniający się do końcowego smaku żywności (obok tłuszczów trans i soli).

Tak ogromna ilość cukru, którą przeciętny człowiek obecnie zjada, czyni w organizmie spustoszenie i w znacznym stopniu przyczynia się do wzrostu chorób cywilizacyjnych (m.in cukrzycy, raka, chorób serca). Osłabia nerki i serce oraz negatywnie wpływa na układ nerwowy, układ krążenia i limfatyczny.

Cukier źle wpływa też na mózg, osłabiając pamięć i inne zdolności umysłowe. Poza tym osłabia układ odpornościowy, podnosi poziom trójglicerydów i cholesterolu, przyczynia się do niedoborów mineralnych w organizmie, sprzyja chorobom jelit, zaostrza objawy wielu chorób, sprzyja paradontozie i próchnicy, wpływa na pojawianie się, alergii pokarmowych, wpływa na uszkadzanie DNA, powoduje senność, przyspiesza starzenie się skóry.

Cukier uzależnia i sprzyja rozwojowi drożdży i pleśni. Powoduje problemy układu trawiennego i utrudnia wchłanianie sktadników odzywczych. To, że przyczynia się w znacznym stopniu do otyłości jest dla wszystkich jasne. Przyspiesza starzenie i degeneracje wszystkich tkanek organizmu.

Żywność gotowa zawierająca cukier, zawiera też najczęściej inne szkodliwe składniki. W cukrze nie znajdziemy żadnych witamin ani minerałów.

Produkty typu Light
Produkty oznaczone jako „light” często zawierają substytuty cukru lub słodziki, które mogą wpływać na zakwaszenie organizmu (takie produkty oznaczane „0%” lub „bez cukru”).

Wiele z nich, by ograniczyć kaloryczność i spełnić wymogi produktu, który można nazwać „light” zamiast cukru wykorzystuje sztuczne substancje słodzące, w tym szkodliwy aspartam. Aspartam wpływa na wady wrodzone, powoduje cukrzyce, choroby neurologiczne (m.in. stwardnienie rozsiane), epilepsje, depresje. Ponadto słodzik ten sprzyja nieprzyjemnym dolegliwościom jak wysypki, bóle i zawroty głowy oraz migreny, nudności, problemy ze snem, rozdrażnienie, drętwienie kończyn, skurcze, bóle stawów, mięśni oraz negatywnie wpływa na nasze zdolności umysłowe.

Z dużym prawdopodobieństwem znajdziemy w takich produktach zagęszczacze czy mleko w proszku wpływające na wzrost cholesterolu LDL. Dodatek mleka w proszku czesto znajdziemy w jogurtach i majonezie w wersji „light”.

Trzeba też pamiętać, że cukier konserwuje. Jeśli więc w produktach nisko słodzonych (np. dżemy), o długich terminach przydatności do spożycia wyeliminowano cukier, to w zamian za to najpewniej dodano konserwanty chemiczne, by produkt się nie zepsuł.

Jak odkwasić organizm?

Odkwaszanie organizmu polega na przywróceniu jego naturalnej równowagi kwasowo-zasadowej. Oto kilka kroków, które mogą pomóc w tym procesie:

Zdrowa dieta
Zwiększ spożycie warzyw, owoców, orzechów, nasion i produktów pełnoziarnistych. Te produkty są zazwyczaj zasadowe i pomagają zrównoważyć kwasowość organizmu.

Unikaj przetworzonych produktów
Ogranicz spożycie przetworzonych produktów spożywczych, które często zawierają wiele sztucznych dodatków i mogą zakwaszać organizm.

Zdrowe napoje
Wybieraj wodę, herbatę ziołową lub wodę z cytryną zamiast słodkich napojów i soków.

Suplementy
W niektórych przypadkach suplementy zasadowe, takie jak magnez lub potas, mogą pomóc w przywróceniu równowagi kwasowo-zasadowej.

Regularna aktywność fizyczna
Regularna aktywność fizyczna pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu i może pomóc w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej.

Odpowiedni ilość snu i relaks
Stres i brak snu mogą przyczynić się do zakwaszenia organizmu, więc dbaj o odpowiednią ilość snu i praktykuj techniki relaksacyjne.

Pamiętaj, że każdy organizm jest inny, więc ważne jest, aby znaleźć odpowiednie rozwiązania dla siebie. Jeśli nie mamy doświadczenia, najlepiej konsultować się z lekarzem lub dietetykiem. Warto dbać o równowagę kwasowo-zasadową, aby zapewnić sobie dobre zdrowie i samopoczucie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj swoje zdanie na ten temat

Twój mail nie zostanie nigdzie opublikowany