fbpx

Sen o zdradzie – co on oznacza?

Zdarza wam się śnić, że jesteście z zupełnie inną osobą? Takie fantazje się pojawiają, mimo że kochacie swojego partnera? Choć może wydawać się to dziwne i niepokojące, to warto wiedzieć, że sny o zdradzie nie zawsze zwiastują zakończenie związku lub jego zagrożenie.

Marzenia senne o romansach są bardzo powszechne i zwykle wzbudzają sporo emocji – wśród nich także lęk o przyszłość związku. Aby sprawdzić, czy taki sen zwiastuje jego schyłek, warto zadać sobie kilka dodatkowych pytań, ale w czasie… kiedy nie śnimy (w ciągu dnia). Przede wszystkim: czy mój obecny partner nie jest już dla mnie atrakcyjny? Czy podświadomie faktycznie mogę kochać się w kimś innym – czy dopuszczamy w ogóle taką myśl?

Zobacz także: Jak przywrócić namiętność w związku?

Jaka może być przyczyna snów o zdradzie?

Sen o zdradzie nie zawsze musi świadczyć o tym, że nie chcemy już być ze swoim partnerem. Być może po prostu tęsknimy za jakąś jego cechą? Być może czegoś nam brakuje we wzajemnych relacjach?

Sen o zdradzie może się pojawić nawet w najbardziej szczęśliwym związku i wcale nie musi zwiastować jego końca. W wielu przypadkach, podświadomość chce po prostu zakomunikować o niezaspakajanych potrzebach. Może warto potraktować to jako sygnał, by wspólnie zastanowić się na jakim etapie związku jesteście – co was cieszy, co niepokoi, czego wam brakuje.

Jeśli to ty jesteś zdradzana we śnie, może to oznaczać, że czujesz się niedoceniona. Może trochę zazdrosna o nową osobę w życiu partnera np. z pracy, a może np. o zwierzaka, którego partner otacza upragnioną przez ciebie czułością?

Jeśli to ty zdradzasz we śnie, może warto się zastanowić czy dotyczy to relacji partnerskiej, czy może samej siebie? Może przestałaś realizować swoją pasję? Być może poświęcasz komuś zbyt dużo czasu (np. dzieciom), zapominając o własnych potrzebach, a sen odzwierciedla po prostu zdradę samej siebie?

Sen o zdradzie tak naprawdę oznacza braki, niekoniecznie muszą być one związane ze strefą intymną, partnerską.

Jeśli śnimy np. o zdradzie ze swoim ex, nie oznacza to zawsze, że chcemy do niego wrócić. Być może w naszym aktualnym związku brakuje nieco namiętności, a my wracamy w podświadomości do czasów, kiedy ta namiętność była. Był to np. początek związku, młodość.

Może się też zdarzyć, że zdradzamy we śnie, bo tęsknimy za jakąś cechą partnera? Na przykład, jeśli jesteś osobą nieśmiałą i marzysz, by ktoś otaczał cię opieką i troską może np. zdarzyć ci się sen o namiętnym romansie ze swoim ekstrawaganckim szefem (kimś, kto jest nad tobą). Nie musi oznaczać to tego, że kochasz się w swoim szefie, może po prostu ma on cechę, której brakuje ci w twoim partnerze lub zaczął ją ukrywać?

Sen o zdradzie jako ostrzeżenie

Sny o zdradzie bywają bardzo realistyczne. Zwykle wstajemy pełni emocji i długo nie możemy się z nich otrząsnąć. To bardzo silne przeżycie więc istnieje teoria, że jest to pewnego rodzaju przygotowanie na wypadek, gdyby do takiej sytuacji kiedykolwiek doszło. Taki „trening” silnych emocji może również pokazać jak silną osobą jesteś i jak sobie z tym poradzisz.

Można też spojrzeć na to z drugiej strony – skoro jest to tak duże przeżycie i wiążę się tak wielkim bólem, potraktujmy sen o zdradzie jako ostrzeżenie, gdyby kiedykolwiek taka pokusa się u nas pojawiła. Zastanówmy się dwa razy.

Zdrada symboliczna, czy faktyczna?

Oczywiście nie jest wykluczone, że osoba, o której śnimy jest coraz bliższa naszemu sercu. Taka opcja również wchodzi w grę. Zwykle sny o zdradzie są bezosobowe – wiemy, że jesteśmy zdradzani lub zdradzamy, ale osoba ta nie ma tożsamości. Czasem wręcz nie widzimy jej twarzy. Jeśli jednak jest to konkretna osoba, a sen powtarza się systematycznie, możemy podejrzewać, że pojawiają się w nas uczucia do tej osoby.

Niepokojącym może być także fakt, kiedy myślimy o zdradzie w ciągu dnia. Jeśli tak jest, porozmawiaj ze swoim partnerem lub terapeutą o tych uczuciach, zanim ktoś zostanie zraniony.

A to ciekawe!

Jak pokazują statystyki, sny o zdradzie wzrosły prawie trzykrotnie* po wprowadzeniu obostrzeń związanych z pandemią COVID (lockdownem). Czy to dlatego, że mieliśmy więcej czasu na rozmyślenia?

*Dane pochodzą z: Theresa Cheung, autorka bestsellera „Sunday Times” Słownik marzeń od A do Z

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj swoje zdanie na ten temat

Twój mail nie zostanie nigdzie opublikowany