fbpx

Jakie badania powinnaś wykonywać w wieku 25, 30, 40 i 50 lat?

Profilaktyka ratuje życie, tymczasem w Polsce wciąż korzystamy z badań dopiero po zauważeniu objawów choroby. Ponad 3 mln kobiet w Polsce nie chodzi regularnie do ginekologa, a ponad połowa z nich przyznaje, że nie czuje potrzeby profilaktyki. Tymczasem badania profilaktyczne to źródło cennych informacji, które powinniśmy wykonywać regularnie. W celu podpowiedzi dla Polek, jakie działania profilaktyczne powinny podjąć w zależności od swojego wieku, powstał ogólnodostępny kalendarz badań profilaktycznych i szczepień, opracowany w ramach projektu „Zdrowa ONA” przy współpracy Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej. 

Co czwarty Polak ma zdiagnozowane nadciśnienie tętnicze, co piąty alergię lub astmę, co dziesiąty depresję a co czternasty cukrzycę. Tymczasem w ciągu ostatniego roku tylko 39 proc. Polaków zbadało stężenie cholesterolu, 39 proc. wykonało badanie ogólne moczu, 49 proc. sprawdziło poziom cukru we krwi, 53 proc. wykonało morfologię krwi. Kobiety, mimo, że lepiej dbają o swoje zdrowie i w większym stopniu wprowadzają zdrowy styl życia do swojej codzienności też zapominają o profilaktyce. Ponad połowa Polek nie czuje potrzeby wykonywania badań kontrolnych, a aż 53% pań w czasie pandemii (marzec 2020 roku – marzec 2021 roku) nie wykonywała profilaktycznych badań takich, jak USG ginekologiczne, cytologia czy test HPV. 

– Badania profilaktyczne są kluczowym elementem monitorowania i diagnozowania zdrowia kobiet. Regularna profilaktyka pozwala zrozumieć swoje ciało i służy zapobieganiu chorobom. To jak będzie wyglądała ta profilaktyka zależy od wieku kobiety – czy jest ona młodą dziewczyną, kobietą w okresie rozrodczym czy w wieku menopauzalnym. Każdy etap naszego życia wymaga innego podejścia. Niezwykle ważna jest więc świadomość jak optymalnie o siebie dbać w każdym wieku. Wierzę, że przygotowane Kalendarium „Zdrowa ONA” zamieszczone na stronie zdrowa-ona.pl będzie dla Polek przydatną wskazówką i zachęci je do wykonywania regularnych badań kontrolnych – przekonuje dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas, prof. UMW, Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.

Kalendarium „Zdrowa Ona” dostępne jest na stronie www.zdrowa-ona.pl/kalendarium-zdrowej.  Wystarczy wpisać swój wiek, a system wygeneruje spis zalecanych oraz rekomendowanych szczepień, a także listę badań profilaktycznych wraz z informacją, jak często należy je wykonywać. Kalendarz obejmuje rekomendację regularnego wykonania badań ogólnych z zakresu ginekologii, pulmonologii, a wraz z wiekiem dołączają kolejne dziedziny medycyny m.in. kardiologia i endokrynologia. W Kalendarium „Zdrowa ONA” możemy znaleźć rekomendacje przeprowadzenia podstawowych badań, takich jak morfologia, badanie moczu, czy pomiar ciśnienia krwi oraz tych mniej oczywistych – od poziomu elektrolitów, kolonoskopii po prześwietlenie klatki piersiowej i USG jamy brzusznej. Oprócz tego na stronie Polki znajdą przystępnie podaną wiedzę medyczną i porady dotyczących dbania o  zdrowie.

Od lat naszym priorytetem jest troska o zdrowie kobiet i konsekwentnie podejmujemy działania w  celu zwiększenia świadomości na temat kobiecego zdrowia oraz poprawy jakości ich życia. Jednym z kluczowych wyzwań jest wypracowanie w Polkach współodpowiedzialności za proces profilaktyki – mówi Aneta Grzegorzewska, Dyrektor Pionu Korporacyjnego i Relacji Zewnętrznych Gedeon Richter Polska – Organizując akcję badań profilaktycznych w ramach kampanii „W kobiecym interesie”, a teraz tworząc Kalendarium „Zdrowa ONA” pragniemy przekonać kobiety, że regularne wykonywanie badań kontrolnych daje wyjątkowe poczucie spełnienia obowiązku dbania o swoje zdrowie.

„Zdrowa ONA” to ogólnodostępny portal stworzony przez firmę Gedeon Richter Polska, który stanowi cenne źródło informacji dla Polek, a także dziennikarzy, gdzie w dedykowanej dla mediów sekcji – dostępnej po zalogowaniu – zarejestrowani użytkownicy otrzymują dostęp do najświeższych informacji w obszarze zdrowia. Są to m.in. aktualne wyniki badań opinii, raporty, ekskluzywne treści związane z danym regionem. W sekcji dla mediów oferowana jest również możliwość skontaktowania się z wybranym ekspertem w celu umówienia wywiadu bądź indywidualnej konsultacji merytorycznej dla opracowywanego materiału prasowego.

O Gedeon Richter

Gedeon Richter Plc., z siedzibą w Budapeszcie, jest jedną z największych firm farmaceutycznych w Europie Środkowo-Wschodniej, coraz prężniej rozwijającą swoją działalność na rynkach Europy Zachodniej, w Chinach i Ameryce Łacińskiej. W 2019 roku firma Richter osiągnęła skonsolidowaną sprzedaż na poziomie 1,6 mld euro (1,7 mld dol.), a jej wartość giełdowa wyceniana była na 3,6 mld euro (4,1 mld dol.). Wachlarz produktów firmy Richter obejmuje wiele ważnych obszarów terapeutycznych, m.in. ginekologię, ośrodkowy układ nerwowy oraz układ sercowo-naczyniowy. Posiadając największe centrum badawczo-rozwojowe w Europie Środkowo-Wschodniej, spółka Richter koncentruje swoje badania nad lekami oryginalnymi w dziedzinie chorób ośrodkowego układu nerwowego. Za sprawą swojego powszechnie uznanego doświadczenia w dziedzinie chemii steroidów firma Richter odgrywa na świecie znaczącą rolę w zakresie zdrowia kobiet. Aktywnie angażuje się również w rozwój produktów biopodobnych.

Więcej informacji: www.gedeonrichter.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj swoje zdanie na ten temat

Twój mail nie zostanie nigdzie opublikowany