fbpx

Uziemianie, czyli dlaczego warto chodzić na bosaka

Wiosną i latem, gdy na zewnątrz robi się naprawdę ciepło, a słońce stopniowo ogrzewa ziemię, warto zacząć tzw. uziemianie. Jakie korzyści płyną z uziemiania? Czy jest ono dobre dla każdego? Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Wyjaśniamy!

Co daje uziemianie?

Czy słyszeliście kiedyś o uziemianiu? Dotykanie ziemi stopami lub rękami, ma bardzo bogate działanie terapeutyczne. Poprawia nastrój, zmniejsza poziom lęku, sprzyja lepszemu zdrowiu, zmniejsza ból, pomaga lepiej spać, a nawet wspomaga lepsze ukrwienie twarzy! Upalne lato to doskonały czas na zdjęcie butów i wyjście na zewnątrz. Nie macie co do tego przekonania? Poznajcie największe korzyści uziemiania i czytajcie dalej!

Trawnik przy domu, piasek na plaży, ziemia w ogrodzie. Lato to idealny czas na to, aby zdjąć buty i pochodzić sobie boso po ziemi. Dlaczego warto zacząć uziemianie? 

„Tak jak słońce daje nam ciepło i witaminę D, Ziemia pod stopami daje nam pożywienie i wodę, powierzchnię do chodzenia, siedzenia, stania, zabawy i budowania oraz coś, o czym nigdy, przenigdy nie myślałeś – wieczną, naturalną i delikatną energię” – wyjaśniają eksperci z Earthing.com.

Oto największe korzyści płynące z uziemiania!

Uziemianie poprawia sen

Macie problemy ze snem? Wiercicie się w nocy i przewracacie z boku na bok? Zacznijcie uziemianie, czyli chodzenie boso po ziemi. Jak pokazują badania, uziemianie odstresowuje i wspomaga lepszy sen, ponieważ pomaga w normalizacji hormonów stresu. 

Uziemianie zmniejsza ból

Czy wiecie, że podczas uziemiania, ruchome elektrony z ziemi wchodzą w kontakt ze skórą i dostają się do organizmu, działając jak naturalne przeciwutleniacze? Brzmi nierealnie? A jednak! Przeciwutleniacze, które zwykle możemy znaleźć w warzywach i owocach, znajdują się także w ziemi i chronią komórki, tkanki i narządy naszego ciała przed stresem oksydacyjnym – czytamy w raporcie z badań opublikowanych w czasopiśmie naukowym „Journal of Inflammation Research”. 

„Kiedy bose stopy lub skóra stykają się z ziemią, wolne elektrony są wchłaniane do organizmu. Elektrony te można określić jako największe naturalne przeciwutleniacze pomagające neutralizować szkodliwy nadmiar wolnych rodników (mogą prowadzić do stanów zapalnych i chorób w ciele)” – wyjaśniają eksperci z Barefoot Healing.

Uziemianie poprawia nastrój

Dokucza wam obniżony nastrój? Jak najszybciej zacznijcie uziemianie. Czy wiecie, że połączenie z ziemią poprzez fizyczny dotyk — wywołuje zmiany chemiczne i elektryczne w organizmie, które powodują poprawę nastroju? Badanie opublikowane w czasopiśmie naukowym „Explore”, wykazało poprawę nastroju oraz zmniejszenie depresji i stresu u osób, które przeszły terapię uziemiającą.

„Uziemianie jest niezbędnym narzędziem do leczenia i regeneracji dla każdego schematu leczenia lub rekonwalescencji w odniesieniu do kontuzji, operacji i maksymalnych wyników sportowych” – mówi Jeff Spence, trener mentalności z Los Angeles.

„O dziwo, nasza planeta wydaje się być najsilniejszym środkiem przeciwzapalnym, jaki mamy — oryginalnym środkiem przeciwbólowym!” – dodaje.

Uziemianie korzystnie wpływa na zdrowie serca

Jak wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie naukowym Journal of Alternative and Complementary Medicine, uziemianie jest również dobre dla serca. Uczestnicy eksperymentu nosili plastry uziemiające na dłoniach i podeszwach stóp, a następnie przeszli szczegółowe badania krwi. Wyniki pokazały, że po uziemianiu były one o wiele lepsze.

Uziemianie poprawia ukrwienie… twarzy

Czy to możliwe, aby uziemianie mogło korzystnie wpływać na wygląd naszej twarzy? Tak! Jak pokazują badania opublikowane w czasopiśmie Journal of Cosmetics, Dermatological Sciences and Applications, uziemianie poprawia krążenie krwi, co sprzyja lepszemu dostarczaniu tlenu i składników odżywczych w całym ciele, a także do twarzy. Uziemianie wzmacnia też naprawę tkanki skóry, czyniąc ją gładszą i piękniejszą!

Jak zacząć uziemianie? 

Chcecie zacząć uziemianie? To bardzo proste! Zdejmijcie buty i stańcie lub chodźcie po trawie, piasku, ziemi lub błocie. Możecie też stanąć i położyć dłonie na ziemi lub zanurzyć się w naturalnym zbiorniku wodnym.

Czy uziemianie jest bezpieczne? 

Wiele technik uziemiania wykonywanych jest w naturze – takich jak chodzenie po ziemi, błocie, trawie czy piasku na plaży. Są one bezpieczne, pod warunkiem, że patrzymy pod nogi i uważamy, by nie nadepnąć na nic ostrego, np. na kawałek rozbitego szkła.

Czy uziemianie jest dla każdego? 

Tak. Uziemianie niesie korzyści każdemu, kto je uprawia, zarówno dorosłym, jak i małym dzieciom.

Wskazówka! 

Aby cieszyć się największymi korzyściami zdrowotnymi wynikającymi z uziemiania, postarajcie się spędzać ok. 20-30 minut dziennie na świeżym powietrzu bez butów. Efekty na pewno pozytywnie was zaskoczą! 

autor: Anna Borkowska
źródło: www.oxygenmag.com; www.countryliving.com; www.goodnet.org 
foto: canva.com

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj swoje zdanie na ten temat

Twój mail nie zostanie nigdzie opublikowany