fbpx

Piwo bezalkoholowe – czy warto je pić?

Ostatnio tak wiele mówi się o dobroczynnym wpływie piwa bezalkoholowe na nasz organizm. Czy to tylko chwilowa moda? Może wprowadzona przez jakiegoś producenta piwa bez procentów? Sprawdźmy to! Co zawiera piwo bezalkoholowe i jakie ma właściwości? Czy faktycznie jest zdrowe?

Zwykle bywa ratunkiem dla kierowców i jest traktowane jako ostateczność. To błąd! Piwo bezalkoholowe powinniśmy wybierać zupełnie świadomie, choćby nawet z tego powodu, że bardzo dobrze nawadnia. Niektórzy sportowcy stosują go jako izotonik po wysiłku fizycznym.

Czym się różni piwo 0%?

Jeśli chodzi o skład, piwo to piwo – nie ma większych różnic – oprócz tej zasadniczej. Tradycyjne piwo oprócz słodu, chmielu, no i wody zawiera jeszcze etanol. W piwie 0% fermentacja zostaje zatrzymana zanim się on wytworzy.

Pytanie, czy tego alkoholu tam w ogóle nie ma, czy jest jego znikoma ilość? W Polsce piwo jest uznane za bezalkoholowe, kiedy ma 0,5% alkoholu i mniej. I tu jest pies pogrzebany. Piwo pozostaje bezalkoholowym, jeśli poprzestaniemy na jednej butelce/puszce. Przy większej liczbie, ilość etanolu się kumuluje.

Właściwości odżywcze piwa

Piwo bezalkoholowe zawiera witaminy i minerały B2, B3, B6, B7, B9, B12, wapń, potas, cynk, selen, sód. To całkiem sporo jak na produkt uznawany za mało odżywczy.

Piwo bezalkoholowe mniej kaloryczne niż tradycyjne

Osoby trzymające linię, mogą zapytać. Piwo? Przecież to bomba kaloryczna! To tradycyjne tak, ale bezalkoholowe ma ich znacznie mniej. Pół litra klasycznego trunku może mieć nawet 240-340 kcal (jasne-ciemne), podczas gdy jego no alkohol odpowiednik zaledwie ok. 100 kcal na tę samą objętość. 1g etanolu ma blisko 7 kcal! Mowa tu oczywiście o piwie bez żadnych dodatków (smakowych) – cukru, soków etc.

Picie piwa powinny na pewno ograniczyć osoby z insulinoopornością i cukrzycą typu II. Napój ten ma bowiem wysoki indeks glikemiczny.

No i uwaga na produkty smakowe, w których często dodawany jest słodzony sok. Koniecznie unikajmy też produktów z syropem glukozowo-fruktozowym.

Poprawia samopoczucie mimo braku alkoholu

Piwo 0% pomaga zasnąć w przeciwieństwie do swojego alkoholowego odpowiednika, który ten sen zaburza. A to wszystko za sprawą chmielu i jego wyciszających właściwości.

Uważa się także, że piwo bezalkoholowe poprawia samopoczucie. Zmniejsza uczucie przygnębienia i chandry.

Piwo 0% zalecane jest kobietom w ciąży (powoduje wytwarzanie prolaktyny odpowiedzialnej za wytwarzanie mleka) ale także kobietom w trakcie menopauzy – zawiera fitoestrogeny, które łagodzą jej skutki.

Jak piwo bezalkoholowe wpływa na zdrowie?

Powszechnie wiadomo, że piwo bezalkoholowe zmniejsza ryzyko chorób serca.

Powinny jednak go ograniczać osoby cierpiące na dolegliwości układu pokarmowego jak zespół jelita wrażliwego czy refluks. To głównie przez dwutlenek węgla, który zawiera ten napój.

Picie piwa bezalkoholowe jak wszystko – powinno być konsumowane z rozsądkiem.

Na zdrowie!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj swoje zdanie na ten temat

Twój mail nie zostanie nigdzie opublikowany