fbpx

NEAT – aktywność podczas codziennych czynności. Ile można na tym spalić kalorii?

Czy dbając o swoją sylwetkę przykładasz dużą wagę jedynie do ćwiczeń i diety? Jeżeli tak, to muszę cię zaskoczyć. Istnieje jeszcze jeden ważny element odchudzania, o którym wiele osób zapomina. W tym artykule zdradzę ci czym jest NEAT i jak wpływa na nasze ciało.

NEAT czyli pożyteczne z… pożytecznym!

NEAT (Non-exercise activity thermogenesis) czyli energia którą zużywamy podczas różnych czynności, niezwiązanymi z treningiem. Okazuje się, że nawet najprostsza czynność wpływa na nasze codzienne zapotrzebowanie kaloryczne. W końcu twoje ciało potrzebuje energii, aby chodzić, schylać się i podnosić nawet lekkie przedmioty. Suma tych drobnych aktywności składa się na duże zużycie kalorii.

Naturalnie, to ile zużywamy kalorii podczas codziennych czynności, zależy od wieku, płci i naszego stanu zdrowia. Jednak każdy z nas, mimo tych różnic, potrzebuje energii. Dlatego warto, abyś uwzględnił NEAT w trakcie swojego odchudzania. Dzięki temu unikniesz wielu problemów zdrowotnych i nie stracisz formy.

Pamiętaj, że będąc na diecie, wciąż musisz dostarczać organizmowi odpowiednią ilość energii, dzięki której będzie on mógł bezpiecznie funkcjonować. Rygorystyczne diety, w których deficyt kaloryczny jest bardzo duży (np. 500kcal dziennie), a różnica spożywanej energii do wykorzystywanej jest ogromna, stanowi zagrożenie dla twojego zdrowia i samopoczucia. Na dodatek pojawia się słynny efekt jojo, będący naturalną reakcją ciała na bardzo długie i rygorystyczne diety. Jednak, aby temu zapobiec wniknij w temat, odżywiaj się zdrowo, ćwicz oraz uwzględniaj w swojej diecie kalorie zużyte na codzienne zajęcia.

NEAT może okazać się kluczem do udanego i zdrowego odchudzania. Nawet osoby prowadzące mniej aktywny tryb życia, statystycznie zużywają ok.10% swojej codziennej podaży kalorii. W tej sytuacji pomyśl, ile kalorii mogą spalić osoby, które pracują fizycznie lub dbają o dom i podwórko? Nawet 50%.

Samo się jednak nie zrobi…

Zadbaj o siebie i szukaj okazji, aby się ruszać. W swojej codziennej rutynie znajdź czas na zajęcia wymagające dużo ruchu np. sprzątanie, mycie okien, drobne prace remontowe albo grabienie trawnika. Na dodatek, podczas wykonywania tych czynności możesz spróbować ćwiczyć. W jaki sposób? Na przykład myj naczynia, stojąc na jednej nodze lub bujaj się do ulubionej melodii, podczas mycia szyb.

Dzięki temu zwiększysz zużycie kalorii, wyszczuplisz sylwetkę oraz zadbasz o swoje otoczenie. Możliwe, że dla osób nielubiących sprzątać, NEAT będzie świetną motywacją, by to robić 🙂

Po drugie, szukaj rozrywki która wprawi twoje ciało w ruch! Co mam na myśli? Może zamiast iść do kina, warto w któryś weekend pojechać na kajaki? Może w którymś lokalu w okolicy można zagrać w rzutki lub kręgle? Istnieje wiele aktywności, które pomogą Ci w spalaniu kalorii i sprawią ci dużo frajdy.

Kolejnym sposobem dbania o sylwetkę, jest robienie przerw na ćwiczenia podczas wykonywania mniej ruchliwych czynności. Na przykład podczas oglądania telewizji możesz od czasu do czasu wstać i wykonać parę ćwiczeń. Może myślisz, że to niewiele, ale na nasze codzienne zużycie kalorii składają się tysiące, nawet najbardziej błahych ruchów.

Dużo spaceruj. Dorosły człowiek powinien robić ok. 8 tysięcy kroków dziennie. Przy okazji ich wykonywania można spalić naprawdę dużo kalorii, nawet 300 kcal w ciągu jednej godziny! Pamiętaj, że wcale nie musisz spacerować godzinami, możesz zamiast jechać do sklepu, przejść się na zakupy. Jeżeli masz ochotę, możesz zrezygnować z autobusu i pójść piechotą na pocztę. Możliwości i okazji do chodzenia jest naprawdę wiele.

NEAT a twój tryb życia?

W naszym kraju zatrudnionych jest ok. 15,8 mln. Dużą część tej grupy stanowią osoby pracujące przed komputerem. Szczególnie takie osoby powinny zapewnić sobie odpowiednią dawkę ruchu, nie tylko w postaci ćwiczeń, ale też spontanicznej aktywności fizycznej. Każda dorosła osoba powinna dążyć do ok. 300 minut umiarkowanej aktywności każdego tygodnia.

Kolejną ważną kwestią jest siedzenie, które ma ogromny wpływ na nasz metabolizm. Wielogodzinne przesiadywanie w miejscu spowalnia metabolizm, nawet jeżeli staramy się prowadzić aktywny tryb życia. Co możesz z tym zrobić? Postaraj się robić sobie krótkie przerwy podczas których, będziesz mógł rozprostować nogi. Możesz też spróbować pracy na stojąco i co jakiś czas wstać, zamiast ciągle siedzieć przed monitorem.

Poza tym nie zapominaj o NEAT, czyli spontanicznych aktywnościach. Zamiast wysyłać maila osobie w biurze obok, podejdź te parę kroków i zostaw dokumenty osobiście lub nie parkuj bezpośrednio pod biurem a kilka metrów dalej, aby móc się przejść.

Ile kalorii spalamy wykonując codzienne czynności?

Poniżej znajduje się lista czynności oraz kalorii, spalanych w ciągu 30 min wykonywania danej aktywności. Pamiętaj jednak, że realna liczba spalonych przez ciebie kalorii zależy od twoich cech, takich jak: obecna waga, płeć, wiek i przyjmowane leki.

 • Rąbanie drewna 150 kcal
 • Odśnieżanie 140 kcal
 • Koszenie trawy 130 kcal
 • Odkurzanie 130 kcal
 • Chodzenie po schodach 120 kcal
 • Grabienie trawnika 100 kcal
 • Opieka nad dzieckiem 98 kcal
 • Spacer z psem 96 kcal
 • Jazda na hulajnodze 90 kcal
 • Plewienie ogródka 85 kcal
 • Czyszczenie okien 80 kcal
 • Prowadzenie samochodu 78 kcal
 • Kąpiel 78 kcal
 • Mycie samochodu 75 kcal
 • Gotowanie 70 kcal
 • Prasowanie 65 kcal
 • Mycie naczyń 62 kcal
 • Nauka 50 kcal
 • Zakupy 50 kcal
 • Granie w gry komputerowe 40 kcal

autor: Sara Niemirska
foto: canva.com

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj swoje zdanie na ten temat

Twój mail nie zostanie nigdzie opublikowany