fbpx

Damska prezerwatywa (femidom) – jak działa?

Podobno dostępna jest na rynku już lat 90. Dlaczego więc nie zdobyła takiej popularności jak jej męski odpowiednik? Czym w ogóle jest damska prezerwatywa zwana także femidom – czy w ogóle jest to skuteczna antykoncepcja?

Jak wygląda damska prezerwatywa?

Na pierwszy rzut oka, kształtem przypomina nieco zwykłą prezerwatywę. Jest od niej jednak zdecydowanie szersza i większa. Z dwóch stron zakończona jest specjalnymi pierścieniami – wewnętrznym oraz zewnętrznym, który powinien wystawać na około 2 cm z pochwy.

Czy damska prezerwatywa jest skutecznym środkiem antykoncepcyjnym?

Skuteczność femidomu, jeśli chodzi o zapobieganie niepożądanej ciąży, wynosi 97%, czyli podobnie jak inne dostępne środki antykoncepcyjne. Warunkiem oczywiście jest jej właściwe stosowanie. Biorąc pod uwagę jej dosyć skomplikowaną aplikację i stosowanie, nie możemy być pewni tak wysokiej skuteczności.

Ile kosztuje damska prezerwatywa i gdzie się ją kupuje?

Jest zdecydowanie droższa od swojego męskiego odpowiednika. Koszt 1 sztuki to 15-20zł. Można ją kupić w niektórych aptekach stacjonarnych, a także online.

Zalety damskiej prezerwatywy

Na pewno główną i niepodważalną zaletą damskiej prezerwatywy jest to, że oprócz tego, że zabezpiecza przed niepożądaną ciążą, to jeszcze chroni przed chorobami narządów płciowych jak opryszczka, kiła czy brodawczak.

Nie ma co do jej stosowania żadnych przeciwwskazań – jak np. w przypadku hormonów. Dodatkowo, nie wywołuje żadnych alergii. Femidom można także zaaplikować na kilka godzin przed stosunkiem, dzięki czemu nie musi być on przerwany i nic nie zakłóci gry wstępnej.

Wady femidomu

Na pierwszym miejscu na pewno warto wymienić aplikację, która jest bardzo skomplikowana. Trzeba być także czujnym w trakcie jej używania (podczas stosunku), bo nie jest tak przylegająca jak męska prezerwatywa – może się np. wysunąć. Jej obecność w pochwie zmniejsza także intensywność odczuwanych doznań. Może być ją także słychać podczas stosunku. Do wad na pewno warto zaliczyć koszt i małą dostępność.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj swoje zdanie na ten temat

Twój mail nie zostanie nigdzie opublikowany