fbpx

Kwiatki do domu poprawiające nastrój

To dobrze, że zieleń w domu wróciła do łask. Przeprosiliśmy się także ze starymi, zapomnianymi lub wymazanymi z pamięci roślinami doniczkowymi jak paproć czy monstera, choć ta ostatnia podobno jest już passé!

Tak czy inaczej, nie ma wątpliwości, że rośliny we wnętrzach w większości przypadków przynoszą nam korzyści. Nie oznacza to tego, że od razu musisz tworzyć domową dżunglę! Wystarczą drobne roślinne akcenty, by samopoczucie się polepszyło.

Można by się zastanowić, co mają kwiatki do naszego samopoczucia? Sporo.
Już sama uprawa roślin może dawać nam satysfakcję i zadowolenie. Wypełniać czas i dawać satysfakcję, ale to nie wszystko. Zielone rośliny uspokajają oraz wpływają na estetykę pomieszczenia. Wszyscy przecież dobrze się czujemy tam, gdzie jest ładnie.

Sama uprawa roślin domowych może mieć działanie terapeutyczne

Trzy kolory – zielony

Roślinność oddziaływuje na nas także wizualnie. O mocy zielonego koloru wszyscy doskonale wiemy – działa on kojąco na nasze zmysły, uspokaja. Jeśli zdecydujemy się na rośliny domowe, warto także pamiętać, że kwiaty czerwone, ogniste pobudzają nas do działania – warto je trzymać w miejscu naszej największej aktywności np. w domowym biurze. Fioletowe natomiast łagodzą stres. Może dobrze postawić je w sypialni lub tam, gdzie najczęściej odpoczywamy.

Zobacz także: Wirtualny spacer po lesie

Kolejną właściwością kwiatów, o której przecież wszyscy wiemy, jest zdolność do oczyszczania powietrza. Jego stan także ma wpływ na nasz stan psychiczny i fizyczny.

Pamiętajmy też, że niektóre kwiaty wydzielają także zapachy i aromaty. O ich zbawiennym wpływie na nasze nastrój nie musimy chyba przypominać. Na przykład: aromaty cytrusów mobilizują do działania i orzeźwiają, woń jaśminu uspokaja, podobnie do lawendy, której zapach pomaga dodatkowo złagodzić stres.

Pelargonie o pachnących liściach

Choć sam kwiatek wygląda niepozornie, to gama aromatów którą oferuje, sprawia że nie ma sobie równych. Istnieje wiele odmian pelargonii, o różnych kolorach i zapachach. Od aromatu cytryny, mięty, po zapach… świeżego piernika! Pelargonia świetnie sprawdzi się nie tylko balkonie ale i na parapecie, wewnątrz pomieszczenia.

Roślina ta pochodzi z Afryki i dlatego bardzo lubi słońce i ciepło. Co do podłoża, powinno mieć odczyn obojętny i być bogate w składniki odżywcze. W niektórych sklepach można znaleźć specjalne podłoże, dedykowane właśnie pelargonii. Należy też pamiętać o jej regularnym podlewaniu i nawożeniu.

Oto kilka ciekawych odmian tej rośliny wraz z ich aromatami:

Princess Ann – zapach cytryny
Giant Oak – zapach piernika
Grandeur Odorata Apple – zapach jabłka
Grandeur Odorata Hazelnut – zapach orzechów

Jaśmin – symbol relaksu i luksusu

To wieloletnia roślina, której białe kwiaty wydzielają intensywny zapach. Aromatowi jaśminu przypisuje się właściwości odprężające i łagodzące nerwy. Poza tym, jego charakterystyczny wygląd, liście i pędy cieszą oko, nadając pomieszczeniu elegancji. Uprawa jaśminu – wbrew pozorom – nie jest wymagająca, co jest kolejnym atutem tej rośliny. Ważny na pewno jest dostęp do światła i częste podlewanie.

Do odmian jaśminu, które najlepiej sprawdzą się w domu należy jaśmin lekarski i jaśmin kwiecisty.

Jaśmin preferuje nasłonecznione stanowiska oraz obfite nawadnianie. Dodatkowo, jako roślina pnąca, będzie potrzebować podparcia, aby móc rosnąć. Jako podłoże dobrze sprawdzi się ziemia kompostowa.

Dbając o nasz jaśmin z pewnością zyskamy niesamowite efekty – piękne kwiaty oraz źródło cennych aromatów. Kwiat odwdzięczy nam się za właściwą opiekę.

Paproć Nefrolepis – kawałek lasu we własnym domu

Jedna z najbardziej znanych roślin doniczkowych. Prosta w uprawie, piękna, zielona paproć nada wnętrzu klimatu i spokoju, którego każdy z nas tak bardzo potrzebuje.

Dodatkowo, zadba o kondycję powietrza w pomieszczeniu, dodając mu świeżości i usuwając toksyny. Niejedna osoba zachwyci się tym, że paproć jonizuje powietrze, co korzystnie wpływa na zdrowie.

Istnieje wiele odmian Nefrolepis, różniących się od siebie długością liści i wielkością. Od drobnych paprotek, po ogromne paprocie z nawet z dwumetrowymi liśćmi. Co do uprawy, paprocie uwielbiają wilgoć, którą możemy zapewnić im przez postawienie w pobliżu nawilżacza.

Eustoma – księżniczka wśród kwiatów

Piękne kwiaty, rodem z bajki fantasy! Nie na darmo nazywa się je „japońskimi różami” lub “dzwonkami prerii”. Te barwne, okrągłe kwiaty rozweselą i rozświetlą każdy pokój. Ich urokliwy wygląd pobudza kreatywne myślenie, a sam widok tej barwnej rośliny budzi zachwyt.

Z początku, popularny cięty kwiat, zaczyna na nowo odnajdywać się, nie w dzbankach i wazonach, a właśnie w doniczkach. Jedną z najbardziej znanych odmian doniczkowych jest Eustoma Carmen. Japońskie róże lubią rozproszone światło i żyzną glebę. Kolejną rzeczą ważną w uprawie, jest umiar w podlewaniu, ponieważ kwiaty źle znoszą nadmiar wody.

Lawenda – na chwilę spokoju

Sama Lawenda kojarzy się ze spokojem i relaksem. To dlatego zapewne składnikiem wielu kosmetyków – mydeł, szamponów, czy kremów. Lawendę z powodzeniem można uprawiać we własnym domu lub balkonie – na własny użytek i pożytek.

Kwiat ten przy dobrej opiece, świetnie radzi sobie w doniczce. Jej widok i aromat ułatwi walkę ze stresem i sprawi, że wnętrze stanie się bardziej przytulne.

Lawenda preferuje nasłonecznione miejsca, dobre nawodnienie oraz lekką glebę (najlepiej o odczynie zasadowym). Roślina ta nie przepada za cieniem, dlatego warto aby ozdobiła nasze południowe okna.

autor: Sara Niemirska
foto: canva.com

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj swoje zdanie na ten temat

Twój mail nie zostanie nigdzie opublikowany