fbpx

Praktykowanie wdzięczności – jak się tego nauczyć? 

Bądź wdzięczny! Praktykuj wdzięczność! Dzięki wdzięcznością będziesz szczęśliwsza! 

Jestem przekonana, że większość z Was choć raz słyszała jedno z tych zadań. I bardzo chciałybyście mieć szczęśliwe, dobre i radosne życie. Kto by nie chciał? Każda z nas przecież marzy o tym, żeby życie było wspaniałe, spokojne, pełne miłości i bezpieczeństwa. W głowie rodzi się pytanie – ale jak tego dokonać? Jak dzięki wdzięczności można czuć się lepiej? Jak można odczuwać większą satysfakcję z życia? A przede wszystkim – jak praktykować wdzięczność, żeby przynosiła ona prawdziwą satysfakcję?

Czym w ogóle jest wdzięczność? 

Zacznijmy więc od początku – o czym w ogóle jest mowa? Wdzięczność to pozytywne podejście do życia, z podziękowaniem w tle, wobec tego co mamy, otrzymujemy lub realizujemy. Bez względu na to jaki ma wymiar – materialny czy niematerialny.

Praktyka wdzięczności to skupienie się na tym co posiadamy, co nas spotkało – dobrego, pozytywnego, radosnego, miłego.  Pozwala cieszyć się z tego co nas otacza, co jest dla nas ważne. Pozwala zauważyć w naszym codziennym dniu drobne rzeczy, sytuacje, ludzi którzy sprawiają, że czujemy się lepiej. Pogłębia nasze poczucie szczęścia. Niestety dzisiejsze życie, jego tempo, deficyt czasu i nastawienie na konsumpcjonizm sprawia, że brakuje nam uwagi i skupienia na „tu i teraz”. A co za tym idzie brakuje nam przestrzeni na samą praktykę bycia wdzięcznym.

Sednem praktykowania wdzięczności jest ZAUWAŻANIE, czyli skierowanie świadomej uwagi, a  co za tym idzie także naszej energii na to, co dzieje się w naszym życiu dobrego i pozytywnego. Jest to dostrzeganie drobnych rzeczy, które na co dzień pomijamy lub zapominamy o nich, bo uznajemy je, za oczywiste i normalne. 

Czym praktykowanie wdzięczności NIE JEST?

Praktykowanie wdzięczności nie jest żadnym naiwną metodą i wymysłem rozwoju osobistego. Nie jest zabawą mającą na chwilkę poprawić nasze samopoczucie. Istnieje wiele naukowych badań (m.in.  Badania dr Emmons (University of California) i dr McCullough (University of Miami), które wskazują na to, że regularna praktyka wdzięczności  jest silnie powiązana z odczuwaniem szczęścia, mi.in.

  • pomaga czuć przyjemne  emocje (jak radość, miłość, spokój, beztroskę, dobro, odpuszczanie)
  • pomaga delektować się pozytywnymi doświadczeniami
  • poprawia jakość zdrowia fizycznego oraz snu 
  • wzmacnia w procesie radzenia sobie z trudnościami (poczucie wdzięczności sprawia, że mamy lepszy obraz samego siebie, jesteśmy bardziej sprawczy) 
  • pomaga w budowaniu silnych, zdrowych relacji, w tym najważniejszej relacji – samego ze sobą 

Jak widać wdzięczność wpływa nie tylko na nasze funkcjonowanie psychiczne, podnosząc zadowolenie i satysfakcję z życia, czy poziom dobrego samopoczucia, ale również bardzo silnie wpływa na stan naszego zdrowia.

Jak zacząć praktykować, żeby było skutecznie? 

I to  jest najlepsze w tej metodzie – bardzo prosto. 

Wystarczy Ci tak naprawdę kartka i długopis. Ja swoim Klientkom, którym pomagam w zbudowania dobrego i szczęśliwego życia (czyli życia przez duże Ż, na własnych warunkach i zasadach ) proponuję, aby założyć sobie tzw. dzienniczek wdzięczności – piękny zeszyt, po który będziesz sięgała z wielką chęcią każdego wieczoru.  

W dzienniczku czy na kartce codziennie wypisz sobie 10 rzeczy – sytuacji, zdarzeń,  za które jesteś wdzięczna w minionym dniu. Uwaga, nie szukaj spektakularnych zdarzeń  jak awans, podwyżka, zdanie egzaminu, zakup samochodu. Mogą być to naprawdę małe rzeczy – np. czyjś uśmiech, miła rozmowa, kwitnący bez, ciepła i aromatyczna kawa o poranku, chwila z książką, to, że masz pracę, pełną lodówkę, zapłacone rachunki. To, że masz piękne kwiaty w mieszkaniu i odkurzony dywan. Bądź wdzięczna za spacer z psem, smaczny posiłek, wspólne wyjście do kina z mężem, czy przytulasy z dziećmi.  

Zatrzymaj się i przeskanuj cały swój dzień. Dostrzeż co było w nim pięknego. Pamiętaj, że wdzięczność tkwi w szczegółach.  Z pisania wdzięczności możesz zrobić przepiękny rytuał na zakończenie dnia. Usiądź w spokojnym miejscu, puść sobie ulubioną muzykę, zapal świecę. Niech piękno tego momentu skieruję Twoja uwagę na pozytywy dzisiejszego dnia. Celebruj tę chwilę. Zobacz jak dużo pięknych rzeczy wydarzyło się dzisiaj, za które jesteś wdzięczna. 

Ja osobiście paktuję i zapisuję wdzięczności od 6 lat. Codziennie dzień w dzień piszę swoją listę i podziękowania. Daje mi to niesamowitą radość i spokój. A nawet wtedy, kiedy mam trudniejszy dzień i wydaje mi się, że nic pozytywnego się nie wydarzyło, gdy usiądę i skieruję uwagę na każdą godzinę dnia – zawsze znajdę 10 drobnostek, niby oczywistych, a sprawiających, że moje uczucie wdzięczności i radości z życia od razu się pogłębiają. 

Mój wczorajszy przykład. Zapisałam, że jestem wdzięczna za to, że byłam na treningu pilates, za to, że mam pieniądze, żeby zrobić pyszne zakupy, za to, że mam ciepły dom, w którym czuje się dobrze, za to, że kolejna osoba zapisała się do mnie na proces coachingowi, za to, że mój syn spędza super czas na obozie narciarskim, za to, że nie muszę wystawiać worków na śmieci, bo zrobił to mój mąż, za to, że mogę dla Ciebie napisać ten tekst. 

Reasumując, rozwijanie umiejętności cieszenia się tym, co jest tu i teraz jest pięknym procesem, który pozwala nam doceniać siebie, nasze życie i otoczenie. Czy warto praktykować wdzięczność? Jak sama widzisz – TAK. Korzyści jest naprawdę sporo. 

autor: Karolina Rybus-Przeniosło – coach, socjolog, autorka kart afirmacyjnych „Piękne myśli” oraz programu dla kobiet „Odnajdź siebie”

1 Comment

    Dodaj swoje zdanie na ten temat

    Twój mail nie zostanie nigdzie opublikowany