fbpx

NUTRI SCORE – czy sugerować się nim robiąc zakupy?

Podczas zakupów coraz częściej zwracamy uwagę na skład produktu, czytamy jego etykietę, sprawdzamy ilość kalorii porównując z innymi produktami i wybierając ten lepszy. Nie mamy jednak świadomości, że bardzo często wybór, którego dokonujemy jest błędny, zwłaszcza jeśli sugerujemy się wyłącznie skalą NUTRI SCORE.

NUTRI SCORE – co to takiego?

Jest to pięciokolorowa skala umieszczona na etykiecie produktów spożywczych, której celem jest przedstawienie w uproszczony sposób informacji o wartości odżywczej. Skala podzielona jest na 5 kolorów. Ciemnozielony kolor oznaczony literą A oznacza produkt uznany za pożądany w diecie, natomiast kolor ciemnopomarańczowy oznacza literę E i sugeruje, że produkt zawiera składniki, których spożycie powinniśmy minimalizować. Kolorystyka skali kojarzona może być z kolorystyką sygnalizacji świetlnej, dzięki czemu konsument może łatwiej zapamiętać zasady posługiwania się skalą. 

Jak znaleźć oznaczenie NUTRI SCORE?

Oznaczenie NUTRI SCORE spotkasz na wielu produktach. Są zwykle umieszczone z przodu opakowania. Są to wyraźne, widoczne oznaczenia. Jeśli produkt będzie tak oznaczony (producent korzysta z tej skali), nie będziesz mieć problemu ze znalezienim tego oznaczenia.

Czy zawsze warto sugerować się skalą? 

W niektórych sytuacjach skala NUTRI SCORE może faktycznie okazać się przydatna, zwłaszcza kiedy istnieje szansa na wybór zdrowszego produktu, który nie zawiera np. dodatku cukru. System jest też łatwy do zrozumienia, dzięki czemu może stanowić pomoc dla osób starszych, którzy mają trudności z przeczytaniem etykiet na produktach spożywczych. Niemniej jednak, system też ma swoje wady. Dlaczego?

NUTRI SCORE nie jest idealny

Klasyfikacja produktów za pomocą skali NUTRI SCORE polega na obliczeniach zawartości wybranych składników odżywczych uznawanych za zdrowe bądź niekorzystnych dla zdrowia na 100g lub 100ml produktu. Przykładowo, w składnikach korzystnych dla zdrowia uwzględnia się m.in. zawartość białka, błonnika, owoców, warzyw, orzechów, za niekorzystne m.in zawartość energetyczną, nasycone kwasy tłuszczowe, sól oraz cukier. Problem polega na tym, że w całym systemie obliczeń nie uwzględnia się składników, które są niezwykle istotne dla naszego zdrowia np. witamin, niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, rodzaju białka oraz błonnika pokarmowego, przeciwutleniaczy lub dodatków do żywności. System nie uwzględnia też stopnia przetworzenia żywności ani gramatury całej porcji zjadanej przez konsumenta. Za przykład przyjmijmy pizzę, która może zostać oznaczona kolorem zielonym. Zgodnie z interpretacją skali – śmiało można po nią sięgać. Jeśli jednak spojrzymy na faktyczną porcję pizzy, którą zjada przeciętna osoba to prawdopodobnie ma ona ok. 300-400g. Wówczas kwestia interpretacji „zdrowa czy nie” wygląda już zupełnie inaczej. Nie jest to zatem w pełni obiektywna skala i nie należy sugerować się nią całkowicie przy wyborze produktów. 

Więcej szczegółowych informacji na temat Nutri-Score.

artykuł opracowała: mgr Klaudia Ruszkowska, dietetyk z Centrum Medycznego Damiana

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj swoje zdanie na ten temat

Twój mail nie zostanie nigdzie opublikowany