fbpx

Dlaczego czasem warto pozwolić sobie na lenistwo – o pozytywnych skutkach odpoczynku

Żyjemy w niezwykle szybkich i zabieganych czasach. Czasami nie mamy nawet czasu, by usiąść i w spokoju wypić kawę. Znacie to? Może najwyższa pora zmienić swoje nawyki i – od czasu, do czasu – pozwalać sobie na odrobinę błogiego lenistwa? Odpuścić, nie robić nic przez chwilę i porzucić napięcie.

Żyjemy szybko, mocno i intensywnie. Dom, praca, dzieci i multum codziennych obowiązków sprawiają, że nawet zjedzenie w spokoju posiłku może graniczyć z cudem, nie mówiąc już o przeczytaniu książki czy obejrzeniu zaległego filmu.

Dlatego, jeśli już mamy chwilę dla siebie, powinniśmy wykorzystać ją w pełni i wcale nie mamy tu na myśli szalonych imprez do rana czy rzucenia się w wir treningów, tylko najzwyklejsze na świecie lenistwo, przez duże L.

Jeśli masz z tym problem, spróbuj pomyśleć racjonalnie. Bezczynny odpoczynek może przynieść więcej korzyści niż ci się wydaje.

Dlaczego warto pozwolić sobie czasem na lenistwo?

Mimo iż lenistwo jest uznawane za jeden z siedmiu grzechów głównych, w rzeczywistości nie jest takie złe, jak mogłoby się wydawać. Czy istnieją jakieś pozytywne skutki lenistwa? Tak – i to mnóstwo!

Bierzecie na co dzień udział w tzw. wyścigu szczurów? Pracujecie w dużej korporacji czy w niewielkiej firmie?  Wychowujecie dzieci, a może opiekujecie się kimś bliskim? Wszystkie jesteście prawdziwymi bohaterkami i zasługujecie na chwilę tylko i wyłącznie dla siebie.

Dlaczego warto odpoczywać i jakie niesie to dla nas korzyści? Jest ich naprawdę mnóstwo!

Nie musisz oglądać ludzi, których nie chcesz oglądać

Każda z nas potrzebuje czasami pobyć sama ze sobą i jest to zdrowe i zupełnie naturalne. Wycisz telefon, wyłącz komputer, zaparz filiżankę ulubionej herbaty lub kawy i usiądź wygodnie w fotelu z ulubioną książką lub czasopismem. To chwila tylko i wyłącznie dla ciebie. Nie musisz już nigdzie pędzić – po prostu zwolnij tempo i wsłuchaj się w swoje myśli. Już samo siedzenie i „wyłączenie” mózgu pozwala nam się zrelaksować i wsłuchać w głos dobiegający z głębi naszego ciała.

Oczyść swój umysł i rób rzeczy, które naprawdę lubisz 

Możesz spać, leżeć, czytać lub słuchać ulubionej muzyki. To twój czas. Wyjdź na zewnątrz, weź koc i połóż się w ogrodzie lub parku. Nie rób najzwyczajniej w świecie nic. I nie miej z tego powodu najmniejszych wyrzutów sumienia. 

Lenistwo to forma medytacji

Czy wiesz, że leżenie i nicnierobienie można uznać za formę medytacji? Połóż się na łóżku lub usiądź wygodnie w fotelu i poproś, aby nikt z tobą nie rozmawiał. Po prostu powiedz swoim bliskim, że medytujesz i potrzebujesz odrobiny spokoju i wyciszenia.

Odnajdź w sobie kreatywną stronę 

Lenistwo stwarza mnóstwo okazji do robienia rzeczy, na które zwykle nie możemy sobie pozwolić w ciągu dnia. Teraz masz taką okazję. Być może nie jesteś fanką sobotnich wypadów do klubu albo nie chce ci się biegać po sklepach w poszukiwaniu wymarzonych ciuchów. Nie zmuszaj się. A nawet jeśli lubisz te czynności, zrób sobie raz na jakiś czas przerwę od nich i zwyczajnie w świecie – w y l u z u j. Zostań w domu i wykorzystaj ten czas kreatywnie. Sama najlepiej wiesz, co to dla ciebie oznacza.


Zadbaj o odpoczynek i sen

Jak lenistwo to oczywiście dużo snu. Czy wiesz, że sny pomagają przetwarzać emocje i wspierają twoje zdrowie? Jak wykazały badania, sen nie tylko oczyszcza mózg z toksyn, zwiększa koncentrację, poprawia pamięć oraz zwalcza stres, ale także wprawia nas w dobre samopoczucie. Podnosi naszą odporność i sprawia, że jesteśmy szczuplejsze, ponieważ dzięki niemu nasz metabolizm jest szybszy. Masz okazję porządnie się wyspać? Kiedy robiłaś to ostatnio? Kiedy się porządnie wyspałaś? Rób to często!

Zwiększa produktywność 

Mimo iż niektórzy postrzegają lenistwo, jako wypalenie, tak naprawdę jest to naturalne, że potrzebujemy najzwyklejszego w świecie odpoczynku. Czy wiesz, że pozwolenie umysłowi na „błądzenie” lub całkowity odpoczynek, może być pomocne w zwiększeniu produktywności i kreatywności? 

Leniwi ludzie bardziej skupiają się na celach długoterminowych

Według badań opublikowanych w czasopiśmie „Consciousness and Cognition”, kiedy pozwalamy naszym umysłom „błądzić,” myślimy o przyszłości i długoterminowych celach 14 razy częściej niż wtedy, gdy zmuszamy się do skupienia. Dlatego danie umysłowi tak potrzebnej przerwy może skutkować lepszym wyznaczaniem celów i planowaniem.

Leniwi ludzie mają lepszą inteligencję emocjonalną

Jak wykazały badania, nawet leniwe oglądanie niektórych programów telewizyjnych lub seriali, może w rzeczywistości poprawić naszą inteligencję emocjonalną.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z University of Oklahoma wykazało, że oglądanie seriali telewizyjnych takich, jak: „Mad Men”, „The West Wing”, „The Good Wife” czy „Lost”, poprawia zdolność do odczytywania i interpretowania emocji innych ludzi. 

Zdaniem naukowców, obserwowanie emocji bohaterów może naprawdę pomóc nam być bardziej empatycznym. Więc śmiało – zacznijcie oglądać w chwilach lenistwa Netflix.

Autor: Anna Borkowska
Foto: canva.com

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj swoje zdanie na ten temat

Twój mail nie zostanie nigdzie opublikowany