Olejowanie włosów to nic innego jak jedna z metod pielęgnacji włosów. Dzięki kwasom tłuszczowym zawartych w różnego rodzaju olejach, nasze włosy stają się mocne, sprężyste, miękkie, błyszczące i wygładzone, a przy tym przestają się łamać i kruszyć.
Odpowiednio dobranym produktem stosowanym na skórę głowy możemy nawet zwalczyć także przetłuszczanie się włosów, łupież, a nawet przyspieszyć porost włosów.
Dobieranie oleju do typu włosów
Olej – aby odpowiednio zadziałał – musi być właściwie dobrany do naszych włosów, do ich typu.
Wyróżniamy główne trzy typy porowatości włosów:
- Wysokoporowatość – takie włosy wydają się suche, zniszczone i matowe, a w dotyku są szorstkie. Głównie są to włosy poddawane różnym zabiegom chemicznym takim jak rozjaśnianie, farbowanie, prostowanie lub samą w sobie nieodpowiednią pielęgnacją.
Te włosy są podatne na elektryzowanie się, puszenie, a wystylizowanie i upięcie ich, tak by fryzura trzymała się długie godziny to nie jest żaden problem.
2. Średnioporowatość – są to tzw. „normalne” włosy. Nie zawsze są miękkie i gładkie, ale nie wyglądają na zniszczone. Mają tendencję do puszenia się i elektryzowania, lecz posiadają swój naturalny blask, który poprzez nieodpowiednią pielęgnację można porządnie zaprzepaścić.
3. Niskoporowatość – to właśnie ten rodzaj włosów, który wygląda na idealnie gładkie, błyszczące i lejące się. Nie potrzebują one bardzo rozbudowanej pielęgnacji, bez względu na użycie odżywki, bądź nie i tak prezentują się nienagannie. Lecz często ma to swoje wady, a głównie to, że brak im objętości, a ułożenie fryzury, która wytrzyma kilka godzin to nie lada wyczyn.
OLEJE DLA WŁOSÓW WYSOKOPOROWATYCH
- masło shea
- olej arganowy
- olej makadamia
- olej rzepakowy
- olej sezamowy
- olej słonecznikowy
- olej sojowy
- olej z nasion malin
- olej z orzechów laskowych
- olej z orzechów włoskich
- olej z pestek truskawek
- olej z pestek winogron
- olej ze słodkich migdałów
- oliwa z oliwek
OLEJE DLA WŁOSÓW ŚREDNIOPOROWATYCH
- masło shea
- olej arganowy
- olej słonecznikowy
- olej z kiełków pszenicy
- olej z orzechów laskowych
- olej ze słodkich migdałów
- olej awokado
- olej inca inchi
- olej jojoba
- olej karmelowy
- olej lniany
- olej makadamia
- olej rzepakowy
- olej sezamowy
- oliwa z oliwek
OLEJE DLA WŁOSÓW NISKOPOROWATYCH
- masło awokado
- masło babassu
- masło kakaowe
- masło kawowe
- masło shea
- olej kokosowy
- olej laurowy
- olej plamowy
- olej rycynowy
Metody olejowania, czyli jak się do tego zabrać?
Metod jest kilka, a każda z nich może przynosić zupełnie inny efekt. Każde włosy są inne, więc najlepiej jest wypróbować wszystkie te metody stosując minimum miesiąc by ocenić efekty i skuteczność.
- Olejowanie na sucho
Nakładamy wybrany olej na lekko przetłuszczone, kilkudniowe, suche włosy. Możemy trzymać go od 30 min do nawet kilku godzin, lecz niezbędne będzie po umyciu zastosowanie odżywki na same końce włosów na około 5 – 10 min.
2. Olejowanie na mokro
Zwilżamy delikatnie włosy i nakładamy wybrany olej. W tej metodzie również możemy trzymać od 30 min do kilku godzin i tak samo jak w metodzie „na sucho” konieczne będzie użycie odżywki na końce włosów na około 5 – 10 min.
3. Olejowanie na podkład
Jako podkład można zastosować wodę różaną, mgiełki do włosów lub po prostu wody z miodem. Taki podkład trzymamy na włosach kilka minut, a następnie dodajemy wybrany olej. Trzymamy na włosach od 30 min do kilku godzin, ale nie zapominamy aby użyć odżywki na końce na około 5 – 10 min.
4. Olejowanie włosów na odżywkę
Na porcję odżywki dodajemy kilka kropel wybranego oleju i nakładamy na włosy. W tej metodzie nie wolno oleju trzymać dłużej niż 30 min, ale później nie jest konieczne już nakładanie odżywki na końce. Włosy po takim zabiegu wyglądają i tak pięknie.
Stosowanie odpowiedniej pielęgnacji włosów zawsze ma swoje dobre skutki. Olejowanie włosów 1 – 2 razy w tygodniu już po pierwszym miesiącu stosowania może przynieść rzeczywiście poprawioną kondycję naszych włosów. Dlatego warto znaleźć chociaż odrobinę czasu w naszym codziennym życiu by zadbać trochę o skórę głowy i włosy. A jak wszystkie kobiety, dobrze wiemy, że ładniejsze włosy, to i nasze samopoczucie staje się lepsze.
autor: Aleksandra Wojciech
foto: canva.com