Wyobraź sobie, że nic nie jest w stanie wyprowadzić cię z równowagi. Budzisz się w poniedziałkowy poranek nie przejmując dniem tygodnia. W każdej stresującej sytuacji trzymasz nerwy na wodzy. Jesteś oazą spokoju gotową na wszystko. Brzmi fantastycznie, prawda? Zbyt piękne, aby było prawdziwe? Wcale nie! Kontroli nad własnymi emocjami, lękiem i nerwami można się nauczyć i wcale nie są to jakieś skomplikowane procesy. Jest to trudne, fakt. Natomiast dzięki systematycznym codziennym ćwiczeniom, możemy nauczyć się znaleźć „odstresowacze” w naszej codzienności.
Pamiętaj proszę, że mówimy tu o sytuacjach codziennego stresu, napięcia, które nie są chorobą i nie wymagają konsultacji lekarza. Jeśli twoje lęki są na tyle silne, że uniemożliwiają ci codzienne funkcjonowanie, koniecznie zgłoś się do lekarza! Czasem to naprawdę jedyna skuteczna metoda.
Keep calm – powtarzaj sobie co dzień
Walczenie ze stresem i dbanie o wewnętrzny spokój powinno być elementem naszej codzienności, tak jak codzienne zabiegi higieniczne, obowiązki domowe etc. Tylko dzięki temu zapewnimy sobie prawidłowe funkcjonowanie.
W tym artykule pokażę ci 10 banalnie prostych i dostępnych na co dzień sposobów na odnalezienie swojego wewnętrznego spokoju!
Choć o niektórych mogłaś już słyszeć, to gwarantuje że znajdziesz tu kilka oryginalnych i nietypowych propozycji. Może nawet nie wiedziałaś, że skutecznie łagodzą one napięcie.
1. Bujanie na odstresowanie
Kiedy ostatni raz się bujałaś? W piątej klasie szkoły podstawowej? Może to najwyższy czas, aby wrócić do dziecięcych lat i podarować sobie chwile beztroski. Pamiętaj, że kołysanie uspokaja, niezależnie od wieku! Kiedy nasze ciało poddawane jest bezwiednemu bujaniu, uruchamia się w nim proces wyciszenia. I o ile na placu zabaw mogłabyś wyglądać dziwnie, to warto sprawić sobie hamak lub huśtawkę na balkon i spędzać w nim popołudnie po pracy.
Zobacz także: Balkonig. Jak zorganizować mentalny urlop?
2. Zapachy, które wyciszają
Też tak macie, że określone zapachy przywodzą wam miłe wspomnienia? Z dzieciństwa, z wakacji? Czy wtedy wasze samopoczucie się nie poprawia? W 2009 roku w Korei wśród uczniów jednej ze szkół średnich przeprowadzono badanie, które udowodniło, że zapachy mogą zwalczać stres skuteczniej od niektórych środków farmakologicznych. Istnieje wiele aromatów, które koją nerwy oraz pomagają w zasypianiu. Należą do nich: jaśmin, lawenda, kwiaty pomarańczy, róża, jałowieci mięta. Aby skorzystać z ich uspokajających właściwości, warto zainwestować w olejki eteryczne lub postawić niektóre z tych roślin na parapetach swojego domu.
3. Folia bąbelkowa na stres
Tak, tak. Dobrze przeczytałyście! Właściwości antystresowe folii bąbelkowej zostały nawet potwierdzone badaniami. Sekret folii bąbelkowej tkwi w tym, że satysfakcje po wystrzeleniu pęcherzyka czujemy od razu! Nie musimy czekać na efekt lub zbytnio się wysilać. Wystarczy jedno…pstryk! Na rynku dostępnych jest wiele odstresowujących zabawek stworzonych na bazie folii bąbelkowej (push bubble), które mogą pomóc ci wyciszyć się w każdym miejscu i czasie. Może warto spakować taką zabawkę do torby?
4. Muzyka relaksacyjna
Nie od dziś wiadomo o wpływie muzyki na układ nerwowy. Pamiętając o tym dodaj do swojej playlisty parę spokojniejszych utworów. W roli naturalnego uspokajacza mogą sprawdzić się odgłosy natury, jazz lub muzyka etniczna. W Internecie bez problemu odnajdziesz także inne odmiany muzyki relaksacyjnej. Jedyne co musisz zrobić, to wybrać tą która sprawia, że czujesz spokój! Oto kilka utworów, które mogą pomóc ci zapanować nad stresem: Marconi Union – Weightless, Airstream – Electra, Mozart – Canzonetta Sull’aria.
Zobacz także: Wirtualny spacer po lesie. Na ukojenie nerwów
5. Herbata, czyli łyk spokoju
Kiedy czujesz się zmęczona po całym dniu, dobrze jest czasem po prostu usiąść i napić się czegoś ciepłego. Istnieje wiele ziół oraz herbat o działaniu uspokajającym, które pomogą ci się wyciszyć. Należą do nich np. melisa, dziurawiec, lawenda czy werbena. W sklepach zielarskich można znaleźć mieszanki tych ziół i roślin w wielu smakach oraz o różnych intensywnościach działania.
6. Antystresowe kolorowanki
Te kolorowanki nie są zbiorem małych, prostych obrazków! W środku czekają prawdziwe dzieła sztuki, które możesz ożywić za pomocą kredki lub markera. Kolorowanki zapewnią ci chwile oderwania od codziennego stresu i jednocześnie pobudzą twoją kreatywność. Wybór kolorowanek dla dorosłych jest ogromny. Od zawiłych kształtów po ilustracje z filmów i seriali. Wiele z nich zawiera również ciekawe sentencje oraz miejsce na własne przemyślenia.
7. Drzemka na lepszy dzień
Krótkie dawki snu w ciągu dnia sprawiają że czujemy się rześcy i wypoczęci. Jednak żeby osiągnąć taki efekt, powinniśmy pilnować, aby nasza drzemka trwała od 10 do 30 minut. Jest to bardzo prosty i skuteczny sposób na odzyskanie spokoju i nowej energii do działania.
8. Automasaż
W ciągu dnia dbamy o tak wiele różnych rzeczy, a zapominamy o tym, by zadbać o własne ciało. A to ono przecież służy nam cały dzień. Dzięki masażowi rozluźnisz spięte mięśnie, dasz sobie chwile przyjemności oraz na parę minut zapomnisz o stresie. Do wykonania automasażu wystarczą twoje dłonie oraz niewielkie przyrządy np. piłeczka, masażer, butelka lub roller. Istnieje wiele technik samodzielnego masażu, które nie tylko uspokajają, ale też łagodzą bóle mięśni i stawów. Kiedy czujesz zbliżający się ból głowy, warto wykonać sobie masaż okolic skroni. Do tego dwie szklanki wody. Czasem działa to lepiej niż tabletka przeciwbólowa.
9. Rozciąganie – uwolnienie ciała od stresu
Powszechnie wiadomo, jak stres wpływa na nasze mięśnie. Stresujemy się, więc nasze mięśnie spinają się, a my odczuwając dyskomfort, stresujemy się bardziej. Najbardziej odczuwalne jest to w okolicach karku. Jak temu zaradzić? Warto poszukać idealnych dla siebie ćwiczeń rozciągających oraz oddechowych. Dla bardzo zestresowanych, chcących nie relaksu a wyrzucenia z siebie emocji, ciekawą opcją może być zumba. Ważne, żeby ćwiczenia były ogólnousprawniające i sprawiające nam przyjemność! To absolutna podstawa, by zadziałała ich moc relaksacyjna.
10. Chwila dla siebie w wannie
Gorąca woda, piana i zapach ulubionej soli do kąpieli. Czy może być coś bardziej relaksującego? Gorące kąpiele pomogą ci się rozluźnić oraz wyciszyć. Aby skorzystać z relaksacyjnej mocy kąpieli, nie możesz się spieszyć. Średni czas spędzony w wannie powinien trwać ok. 20 minut, a temperatura wody nie powinna przekraczać 36 stopni. Trzymając się tych wskazówek zapewnisz sobie naprawdę solidną dawkę relaksu i spokoju.
Walka ze stresem w dzisiejszych czasach może wydawać się trudna, ale jest możliwa! Wystarczy znaleźć odpowiednie narzędzia, zadbać o swoje codzienne nawyki i się nie poddawać. Dlatego zadbaj o siebie i swój spokój! Codziennie, choć na parę minut. Niech wejdzie ci to w nawyk. Zobaczysz jak polepszy się twoje samopoczucie.
autor: Sara Niemirska
foto i wideo: canva.com
artykuł zawiera lokowanie produktu