fbpx

Problem z wypadaniem włosów? Czy to łysienie androgenowe?

Nadmierne wypadanie włosów (łysienie) to problem nie tylko mężczyzn. Łysienie u kobiet także bywa powszechnym, choć mniej spotykanym zjawiskiem – na pewno mniej akceptowalnym społecznie. Łysiejący pan nie budzi tak dużego zainteresowania jak kobieta, która utraciła włosy. Dlaczego tak się dzieje, że u jednych występuje łysienie, u innych nie. Jak sobie radzić z wypadaniem włosów?

Wypadanie włosów – kiedy mamy do czynienia z łysieniem?

Każdego dnia tracimy około 50-80 włosów, na miejsce których wyrastają nowe. To zupełnie normalny cykl. Problem pojawia się wtedy, gdy w sposób przewlekły zaczniemy tracić ich znaczną ilość – co najmniej 100 włosów dziennie, przez kilka tygodni. Wtedy możemy już mówić o łysieniu.

Jaka może być przyczyna łysienia?

Widok starszego pana z łysiną, nikogo już raczej nie dziwi. Większe zainteresowanie na pewno wzbudzi obraz kobiety borykającej się z nadmiernym wypadaniem włosów. Warto bowiem podkreślić, że łysienie może wystąpić u każdego z nas – niezależnie od wieku czy płci. 

Łysienie może występować z co najmniej kilku powodów. Oznacza to, że sam stan nadmiernego wypadania włosów możemy podzielić na kilka rozmaitych rodzajów. Do łysienia mogą przyczynić się następujące czynniki:

  • Oparzenia, uszkodzenia mechaniczne;
  • Zatrucie metalami ciężkimi;
  • Praca w szczególnie trudnych warunkach;
  • Chemioterapia, radioterapia, przyjmowanie retinoidów;
  • Niedoczynność tarczycy;
  • Łojotokowe zapalenie skóry;
  • Łuszczyca;
  • Atopowe zapalenie skóry;
  • Niewłaściwa dieta, niedobór mikro- i makroelementów w organizmie;
  • Napięcie emocjonalne, długotrwały i silny stres;
  • Trichotillomania – choroba psychiczna polegająca na przymusowym wyrywaniu sobie włosów z głowy;

Rodzaje łysienia

Ze względu na zróżnicowanie czynników powodujących wypadanie włosów, poszczególne rodzaje łysienia znacznie się od siebie różnią. Obok naturalnego łysienia występującego u osób w kwiecie wieku, możemy zaobserwować także łysienie bliznowaciejące czy plackowate. W medycynie wyróżniamy pięć podstawowych typów łysienia:

Łysienie androgenowe – najpowszechniejszy rodzaj łysienia spowodowany DHT, czyli dihydrotestosteronem (pochodna testosteronu). Włosy stają się coraz cieńsze i podatniejsze na wypadanie w wyniku obniżenia aktywności mieszków włosowych. Szacuje się, że 7 na 10 mężczyzn doświadcza tego typu łysienia zarówno w stopniu łagodnym (zakola), jak i zaawansowanym (pełna łysina).

Łysienie naturalne – normalny proces związany z podeszłym wiekiem organizmu, który wiąże się ze skróceniem cyklu życia włosa. Równolegle cebulki włosów nie produkują tak dużej ilości włosów, a sam pigment zostaje „utracony”. Łysienie to dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn, a pierwsze oznaki pojawiają się w okolicy 50.-55. roku życia.

Łysienie telogenowe – wypadanie włosów o utajonym przebiegu, które polega na niekorzystnym stosunku włosów wyrastających do włosów wypadających. Innymi słowy, więcej włosów wypada niż wyrasta, a spowodowane to jest licznymi czynnikami, takimi jak silny stres, zatrucie metalami, niewłaściwa dieta, okres poporodowy, urazy, wypadki, operacje.

Łysienie plackowate – wypadanie włosów dotykające najczęściej osoby tuż po pokwitaniu, czyli młodzież w wieku 16-23 lat, częściej spotykana wśród chłopców. Schorzenie powoduje uszkodzenie mieszków włosowych w wyniku działań autoimmunologicznych (organizm uznaje cebulki za ciało niepożądane, konieczne do usunięcia) którego efektem są białe plamy przypominające placki.

Łysienie bliznowaciejące – stosunkowo rzadko występujący typ wypadania włosów, który najczęściej dotyka kobiety w wieku 25-55 lat. Łysienie to jest wynikiem infekcji bakteryjnych, wirusowych lub grzybicznych, które po wypadnięciu włosów odsłaniają skórę przypominającą bliznę po przebytym urazie. Skóra w tym miejscu traci zdolność do naturalnego wzrostu włosów.

Czy nie można po prostu zaakceptować łysienia?

Można przyjąć, że łysina u mężczyzny jest atrybutem. Weźmy chociażby takich „twardzieli” jak Vin Diesel, Jason Statham czy Bruce Willis. To oni pokazują, że z łysiną można czuć się męsko i zawadiacko.

Nie oznacza to jednak, że każda osoba – niezależnie od wieku czy płci – musi zaakceptować łysienie i czuć się z nim komfortowo. Szczególnie, gdy jest ono wywołane chorobami, urazami czy też niepożądanymi zmianami hormonalnymi.

Problematyczne głównie mogą być dwa ostatnie z omówionych typów łysienia: plackowate i bliznowaciejące. Całkowicie naturalne jest więc poszukiwanie pomocy u specjalistów z zakresu medycyny estetycznej. Obecna technologia pozwala nie tylko stymulować cebulki włosów do wzmożonego „produkowania” włosów, ale też wszczepić je tam, gdzie występuje całkowita łysina. Mowa tu przede wszystkim o trzech zabiegach: przeszczepie włosów, kompleksowej terapii laserem Fotona oraz mezoterapii igłowej z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego.

Leczenie łysienia w medycynie estetycznej

Jako profesjonalny gabinet medycyny estetycznej oferujemy wsparcie w leczeniu łysienia. Pomagamy nie tylko zahamować ten proces, ale też odbudować strukturę włosów, dzięki czemu zakola, placki i inne ubytki zostają usunięte. Opracowana przez nas terapia zakłada połączenie zabiegów z wykorzystaniem laseru Fotona oraz mezoterapii igłowej z osoczem bogatopłytkowym. Dzięki temu, skóra zostaje pobudzona do wytwarzania struktury włosowej, a obstrzykiwanie skóry osoczem sprawi, że cały proces będzie znacznie przyspieszony. Jest to działanie znacznie skuteczniejsze, a zarazem mniej inwazyjne niż przeszczep włosów. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu oraz specjalistycznemu sprzętowi jesteśmy w stanie skutecznie i bezpiecznie przeprowadzić zarówno laseroterapię, jak i mezoterapię. Naszą ofertę kierujemy do każdej osoby, którą niepokoi wzmożone wypadanie włosów – umów się na indywidualną konsultację, by ustalić optymalną metodę terapii.

autor: Lek. dent. Paulina Maria Kaczmarek A.P. DENTI Zduńska Wola

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj swoje zdanie na ten temat

Twój mail nie zostanie nigdzie opublikowany