Warto sobie uświadomić, że ataki paniki są czymś bardzo powszechnym. Wydaje się, że nieco częściej występują u kobiet niż u mężczyzn, natomiast ich pojawienie się, objawy i czynniki wyzwalające są takie same niezależnie od płci. Ostatnie badania przeprowadzone w 25 krajach świata wykazały, że 13,3% ludzi w pewnym momencie swojego życia doświadczy ataku paniki. *
Kto jest narażony na ataki paniki?
W tym samym badaniu stwierdzono, że istnieją określone czynniki, które wpływają na częstsze występowanie ataków paniki. To między innymi:.
- wiek poniżej 60 lat,
- bycie nastolatkiem,
- bezrobocie lub niepełnosprawność,
- rozwód, separacja, wdowieństwo,
- niskie wykształcenie lub niskie dochody w gospodarstwie domowym.
Skąd się biorą ataki paniki?
Napady paniki mogą wiązać się z niektórymi schorzeniami, chociażby chorobami serca, układu oddechowego i układu pokarmowego, zaburzeniami błędnika, a także z wieloma innymi problemami psychicznymi, takimi jak:
- zaburzenia związane z lękiem (zaburzenia lękowe, fobie społeczne, hipochondria, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, zespół stresu pourazowego, fobie specyficzne i zespoły lęku uogólnionego),
- zaburzenia nastroju (depresja, choroba dwubiegunowa),
- zaburzenia odżywiania,
- zaburzenia osobowości,
- zaburzenia psychotyczne,
- zaburzenia związane z używaniem różnych substancji
Nawracające ataki paniki
Ataki paniki nie są przyjemne i mogą mieć poważne skutki, zwłaszcza jeśli regularnie się powtarzają – a dzieje się tak w dwóch przypadkach na trzy. Szczególnie niepokojące wydaje się to, że naukowcy wiążą takie epizody z wyższym prawdopodobieństwem wystąpienia prób samobójczych i myśli suicydalnych (myśli o samobójstwie), i to nawet po uwzględnieniu innych trudności czy czynników zwiększających owo ryzyko**. Jeśli masz myśli samobójcze, poszukaj pomocy.
Jak poznać atak paniki?
Niezwykle ważne wydaje się zrozumienie, jak przebiega atak. Powinieneś wiedzieć, co się wtedy dzieje w twoim organizmie i głowie, a także poznać znaczenie przebiegających wówczas procesów. Kiedy je zrozumiesz, zaczniesz wykorzystywać zdobytą w ten sposób wiedzę do zaplanowania kolejnych działań. A wszystko po to, by zacząć wreszcie usuwać przeszkody z drogi i w konsekwencji odzyskać kontrolę nad swoim życiem.
źródło artykułu: fragment książki Rity Santos „Jak pokonać lęk i ataki paniki”
Lęk i ataki paniki to wyjątkowo trudne doświadczenia, które mogą znacznie wpłynąć na jakość życia. Jednak istnieją skuteczne strategie i techniki, które mogą pomóc w radzeniu sobie z tymi problemami.
Więcej na ten temat znajdziesz w książce Rity Santos „Jak pokonać lęk i ataki paniki”
*de Jonge P., Roest A.M., Lim C.C.W., Florescu S.E., Bromet E., Stein D. et al., Cross- -national epidemiology of panic disorder and panic attacks in the world mental health surveys, „Depression and Anxiety” 2016, 33, 1155–1177
* *de Jonge P., Roest A.M., Lim C.C.W, Levinson D. & Scott K.M., Panic disorder and panic attacks [in:] eds. K.M. Scott, P. de Jonge, D.J. Stein & R.C. Kessler, Mental Disorders Around the World: Facts and Figures from the WHO World Mental Health Surveys, Cambridge University Press, Cambridge 2018.