PODRÓŻE: kierunki, które warto wybrać po zakończeniu pandemii

Pandemia COVID trwa. Mimo to, wielu Polaków planuje w tym roku zagraniczne wyjazdy. Jakie kierunki warto wybrać na wakacje? Gdzie niezbędne będzie wykonanie testu lub okazanie dowodu zaszczepienia? Gdzie nadal trzeba chodzić w maseczce? Wyjaśniamy!

Planujecie spędzić tegoroczny urlop za granicą, ale nie wiecie, gdzie bez problemu polecicie na wakacje? Zapoznajcie się z naszym przewodnikiem po krajach, które warto wybrać na tegoroczne wyjazdy. 

Najgorszy etap pandemii mamy już na szczęście za sobą. W Polsce i na świecie liczba zakażeń spada. Wzrasta za to liczba osób zaszczepionych przeciwko koronawirusowi.  

Jeśli przeszliście szczepienie i marzą wam się zagraniczne wakacje, wciąż powinniście pamiętać o obowiązujących obostrzeniach i zasadach bezpieczeństwa. Szczególną uwagę należy zwrócić na kwestię testów. 

Poniżej prezentujemy kraje, w których można spędzić urlop po wcześniejszym wykonaniu testu oraz bez konieczności przeprowadzenia wymazu.

13 stycznia 2021 roku wygasło rozporządzenie o wstrzymaniu i zakazie lotów do poszczególnych krajów. Turystów wciąż obowiązuje jednak ograniczenie, które mówi o konieczności odbycia 10-dniowej kwarantanny dla tych, którzy nie posiadają negatywnego wyniku testu genowego lub PCR.

Kto jest zwolniony z kwarantanny? 

Są to ozdrowieńcy oraz obywatele, którzy przeszli szczepienie przeciwko COVID-19 lub przebyli chorobę w ciągu 6 ostatnich miesięcy.

Test przed podróżą

Jeśli wybieracie się w zagraniczną podróż, ale nie macie szczepienia na COVID-19, odpowiednio wcześnie powinniście wykonać test na koronawirusa. Wiele państw, które są otwarte na turystów z całego świata, w tym z Polski, wymaga posiadania ważnego, negatywnego wyniku testu. 

Pod uwagę brane są dwa rodzaje testów:

 • Testy antygenowe
 • Testy genetyczne PT-PCR.

Warto dodać, że wynik takiego testu powinien być napisany w języku angielskim. Poza tym, powinny się na nim znajdować następujące dane:

 • imię i nazwisko osoby badanej
 • numer dowodu osobistego
 • wynik testu
 • data pobrania próbki
 • metoda wykonania testu

Podróż bez kwarantanny

Czy można odbyć zagraniczną podróż bez konieczności przejścia kwarantanny? Tak. 

W tych państwach turyści z Polski będą mogli wyjechać bez ryzyka przymusowej izolacji:

 • Albania
 • Bułgaria
 • Chorwacja
 • Czarnogóra
 • Dominikana
 • Egipt
 • Hiszpania i Wyspy Kanaryjskie
 • Kenia
 • Kostaryka
 • Kuba
 • Luksemburg
 • Macedonia
 • Madera
 • Malediwy
 • Malta
 • Meksyk
 • Szwecja
 • Turcja
 • Wyspy Zielonego Przylądka
 • Tanzania i Zanzibar
 • Zjednoczone Emiraty Arabskie

Jest jednak pewien wyjątek. Chodzi o sytuacje, gdy turysta w ciągu ostatnich 14 dni przed wyjazdem przebywał w kraju zaliczanym do grupy podwyższonego ryzyka.

Gdzie można lecieć na wakacje bez testów na koronawirusa?

Niektóre kraje nie wymagają od turystów pokazania negatywnego wyniku testu na COVID-19.  Poniżej przedstawiamy aktualną listę  krajów, które nie wymagają okazania takiego testu. 

 1. Albania (z wyjątkiem lotów z lądowaniem na Korfu w Grecji)
 2. Chorwacja
 3. Cypr Południowy
 4. Czarnogóra
 5. Dominikana
 6. Hiszpania
 7. Kostaryka (z wyjątkiem przelotów z przesiadką w Niemczech)
 8. Macedonia
 9. Meksyk (z wyjątkiem przelotów linią lotniczą KLM)
 10. Rumunia

Gdzie konieczny jest negatywny wynik testu? 

Niektóre zagraniczne destynacje wymagają od turystów ważnego testu z negatywnym wynikiem na obecność koronawirusa (PCR). Warto dodać, że w niektórych krajach test taki wykonywany jest za darmo już na miejscu, tuż po przylocie. 

Są to: 

 1. Bułgaria – przed wylotem (akceptowane są testy antygenowe)
 2. Egipt – przed wylotem lub po przylocie na lotnisku (koszt 30 dolarów, w ofercie niektórych organizatorów w cenie wyjazdu)
 3. Grecja – przed wylotem (akceptowane są testy antygenowe)
 4. Kenia – przed wylotem
 5. Malediwy – przed wylotem
 6. Malta – przed wylotem
 7. Oman – po przylocie
 8. Portugalia – Madera przed wylotem lub bezpłatnie na miejscu, Portugalia kontynentalna przed wylotem (na kontynencie akceptowane są testy antygenowe)
 9. Tunezja – przed wylotem
 10. Turcja – przed wylotem (akceptowane są testy antygenowe)
 11. Wyspy Zielonego Przylądka – przed wylotem (akceptowane są testy antygenowe)
 12. Włochy – przed wylotem (akceptowane są testy antygenowe)
 13. Zanzibar i Tanzania – przed wylotem
 14. Zjednoczone Emiraty Arabskie – przed wylotem (od 3 kwietnia 2021 r. w Dubaju należy poddać się dodatkowemu, bezpłatnemu testowi na lotnisku po przylocie)

Zagraniczny wyjazd a szczepienie

Wiele się w ostatnim czasie mówiło o tym, że tylko osoby zaszczepione będą mogły odbywać zagraniczne podróże, ale to nieprawda. Żeby wejść na pokład samolotu, zwykle wystarczy jedynie okazać negatywny wynik testu na koronawirusa.

Jesteście zaszczepieni? To świetnie! Wraz ze wzrostem dostępności szczepionek, wiele krajów zdecydowało się na wprowadzenie możliwości wjazdu dla osób w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19 bez konieczności wykonywania testów na obecność koronawirusa. 

Kim jest osoba w pełni zaszczepiona? 

Osoba w pełni zaszczepiona jest to osoba, która przyjęła dwie dawki szczepionki (lub jedną firmy Johnson & Johnson/Janssen Pharmaceuticals), a od przyjęcia ostatniej dawki minął określony czas.

Te kraje umożliwiają swobodny wjazd osobom zaszczepionym na COVID-19

 1. Bośnia i Hercegowina
 2. Bułgaria – wymagany certyfikat potwierdzający ukończony cykl szczepień przeciwko Covid-19, przy czym ostatnia dawka szczepionki powinna być przyjęta co najmniej 14 dni przed przyjazdem do Bułgarii; dokument musi zawierać nazwisko osoby zapisane alfabetem łacińskim, zgodnie z dokumentem tożsamości, z którym podróżuje, datą urodzenia, datami podania odpowiednich dawek szczepionki, nazwą handlową i numerem serii szczepionki, nazwą wytwórcy/posiadacza pozwolenia na dopuszczenie do obrotu, kraj, z którego zostało ono wydane oraz nazwa właściwego organu wydającego
 3. Chorwacja – zniesiona konieczność wykonywania testów od 18 czerwca 2021 r.
 4. Cypr Południowy – zniesiona konieczność wykonywania testów od 17 czerwca 2021 r.
 5. Czarnogóra – zniesiona konieczność wykonywania testów od 4 czerwca 2021 r.
 6. Grecja – wymagane zaświadczenie o odbyciu pełnego cyklu szczepień w języku angielskim, o ile od przyjęcia ostatniej dawki szczepionki upłynęło min. 14 dni – zalecamy zabranie wydrukowanego zaświadczenia z Intenretowego Konta Pacjenta oraz kartę wydaną przez punkt szczepień; uznawane szczepionki: Pfizer BioNtech, Moderna, AstraZeneca, Novavax, Johnson & Johnson/Janssen, Sinovac Biotech, Gamaleya (Sputnik), Cansino Biologics, Sinopharm
 7. Gruzja
 8. Hiszpania – od 7 czerwca 2021 r. na postawie zaświadczenia potwierdzającego przyjęcie pełnej szczepionki przeciwko COVID-19 minimum 14 dni przed wylotem. Zaświadczenie musi zawierać: imię i nazwisko osoby zaszczepionej, datę szczepienia ze wskazaniem przyjęcia ostatniej dawki, rodzaj przyjętej szczepionki, liczbę przyjętych dawek/wskazanie przyjęcia pełnego szczepienia, kraj, w którym dokonano szczepienia oraz wskazanie instytucji wydającej zaświadczenie.
 9. Madera – wymagany dokument potwierdzający zaszczepienie przeciw COVID-19 w języku angielskim lub portugalskim i dochowanie okresu aktywacji szczepionki (co najmniej 14 dni od przyjęcia drugiej dawki szczepionki Moderna, Pfizer i AstraZeneca/co najmniej 28 dni od przyjęcia jednodawkowej szczepionki Johnson & Johnson)
 10. Tunezja – wymagane okazanie Unijnego Certyfikatu Szczepienia wygenerowanego z Internetowego Konta Pacjenta
 11. Turcja – wymagane świadectwo szczepienia, potwierdzające  zaszczepienie wymaganą dawką przeciw covid-19 (czyli minęło 14 dni od podania ostatniej dawki szczepienia)
 12. Włochy – wymagany certyfikat w języku włoskim, angielskim, francuskim lub hiszpańskim (tzw. green pass/unijny certyfikat COVID) zaświadczający o ukończeniu całego cyklu szczepień co najmniej 14 dni przed wjazdem do Włoch, szczepionką zatwierdzoną przez UE.

Ważne!

Ponadto, osoby które zostały w pełni zaszczepione szczepionką przeciwko COVID-19 dopuszczoną do obrotu przez Europejską Agencję Leków (Pfizer BioNtech, Moderna, AstraZeneca, Johnson & Johnson/Janssen) są zwolnione z 10-dniowej kwarantanny w Polsce po powrocie z zagranicy. 

Skorzystaj z wyszukiwarki poniżej i zarezerwuj swoje ulubione wakacje!

Booking.com

Dane aktualne na dzień: 24.06.2019 r.

źródło: fly.pl
autor: Anna Borkowska
foto: canva.com

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj swoje zdanie na ten temat

Twój mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Copyright 2021